USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Almanya ihracatında gerileme devam etti

almanya ihracatinda gerileme devam etti JxnNCEh.jpg
almanya ihracatinda gerileme devam etti JxnNCEh.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin Ağustos ayına ait dış ticaret datalarını açıkladı. Buna nazaran, ülkede mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat, Ağustos’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 0,4 düşüş beklentisine rağmen yüzde 1,2 azalarak 127,9 milyar euro oldu.

Ağustosta ithalat ise yüzde 0,4 azalarak 111,4 milyar euroya geriledi.

Böylece Almanya’nın mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış dış ticaret fazlası 16,6 milyar euro olarak gerçekleşti. Ağustos 2022’de kelam konusu fazla 2 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti.

Ağustos 2022’ye nazaran ihracat yüzde 5,8, ithalat da yüzde 16,8 geriledi.

Almanya’da Ağustos ayı ihracatının 48,8 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 40,2 milyar euroluk kısmı de AB’den geldi.

Temmuz ayına nazaran AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 2,6 düşerken, bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 3,2 arttı.

Sekiz aylık devirde arttı

Destatis bilgilerine nazaran, Almanya’nın, en değerli ticaret ortağı Çin’e ihracatı, temmuz ayına kıyasla yüzde 1,2 artarak 8,4 milyar euro oldu. Kelam konusu devirde Almanya’nın öbür kıymetli ticaret ortağı ABD’ye ihracatı yüzde 1,3 düşerek 13,3 milyar euroya, Rusya’ya ihracatı ise Ağustos’ta yüzde 0,5 azalarak 700 milyon euroya indi. Rusya’dan ithalat ise yüzde 23,4 gerileyerek 200 milyon euroya düştü.

Bu ortada, ülkenin Ocak-Ağustos devrinde ihracatı geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 1,7 artarak 1 trilyon 50 milyar euro oldu.

Resesyona girme riski artıyor

Analistlere nazaran, “Made in Germany” mallarına yönelik dış talebin zayıflaması nedeniyle Almanya’nın yılın ikinci yarısında yine resesyona girme riski artıyor.

ING Global Makro Araştırma Lideri ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, hususa ait değerlendirmesinde, “Alman iktisadının üçüncü çeyrekte resesyona girme mümkünlüğü hala yüksek. Ticaret, artık Alman iktisadının evvelce olduğu üzere güçlü ve dirençli bir büyüme itici gücü değil, daha çok bir engeldir” tabirlerini kullandı.

Alman iktisadı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zinciri kesintileri ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere çok sayıdaki kriz, Alman iktisadının zayıf taraflarını su yüzüne çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları giderek daha fazla üretebilmesi ve yüksek enflasyonla artan faizler, Alman iktisadının büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan global büyüme, sanayi üretimdeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etme uğraşı da Alman iktisadını olumsuz etkileyen ögelerden.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!