USD32,55
EURO35,14
CHF36,92
JPY0,207600
RUB0,379900
GBP41,93
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.441,12
BTC65.553,83

Esenboğa Havalimanı’na 3. pist yapılacak

esenboga havalimanina pist yapilacak fRgGdOD.jpg
esenboga havalimanina pist yapilacak fRgGdOD.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esenboğa Havalimanı Gelişim Projesi’ni inceleyen Uraloğlu, havalimanının, ülkenin son 21 yıldaki büyüme göstergelerinin en kıymetli sembollerinden olduğunu söyledi.

Önceki yıllarda mevcut havalimanını yenileyerek, çağın gereksinimlerine yanıt verecek formda, yılda 20 milyon yolcuyu ağırlayacak kapasiteye yükselttiklerini lisana getiren Uraloğlu, “Ancak Ankara’ya hava ulaşımı konusunda öylesine büyük bir talep var ki bu kapasite dahi Esenboğa Havalimanı için yetersiz kalıyor. Bu gerçeği istatistikler de gösteriyor. Bu nedenle Esenboğa Havalimanı’nı yenilikçi, vizyoner bir bakış açısıyla geliştirmeye devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Uraloğlu, 2019’a kadar havacılık kesiminin her yıl rekor artışlarla daima büyüdüğüne işaret ederek, 2020’nin Kovid-19 salgını nedeniyle ulaşım faaliyetlerinin durduğu, 2021’in de salgın tesirlerinin yavaş yavaş ortadan kalktığı yıllar olduğunu lisana getirdi.

Esenboğa Havalimanı’nda 2021’de iç ve dış sınırlar toplamı olarak yaklaşık 67 bin uçuş trafiği gerçekleştiğini ve 7 milyonun üstünde yolcu ağırlandığını anlatan Uraloğlu, 2022’de ağırlanan yolcu sayısının yaklaşık 8 milyon 700 bine yükseldiğini bildirdi.

Uraloğlu, bu yıl ise kelam konusu sayıların çok daha üzerine çıkılacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Daha 2023 yılı tamamlanmadan birinci 9 ayda Esenboğa Havalimanı’nda yaklaşık 70 bin uçuş trafiği gerçekleşti. Bu sayı geçen yılın birebir periyodunda 45 bin civarındaydı. Tekrar geçen yıl birebir devirde yaklaşık 6 milyon 420 bin olan yolcu sayısı ise bu yıl yaklaşık 9 milyona yükseldi. Geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 40’a yakın bir artış var ve önümüzdeki yıllarda bu sayının artarak devam edeceğini öngörüyoruz.”

Geçen yılın aralık ayında Esenboğa Havalimanı’nın ek yatırım ve 25 yıllık işletmesini kapsayan kamu özel işbirliği ihalesini yaptıklarını hatırlatan Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Devlet kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 298 milyon euro yatırım gerçekleştireceğiz. İki etaplı olarak gerçekleştirilecek proje kapsamında Ankara Esenboğa Havalimanı’mız 3. pistine kavuşacak. Birinci etap kapsamında pahalandırılacak 3. pist üretiminin yanı sıra itfaiye istasyonu, özel amaçlı araç giriş binası, ASKİ Ulupınar Deresi’nin ıslahı, teknik blok ve kule, ısı merkezi ve su deposu, uçuş denetim hangarı, uçak atık su arıtma tesisi ve kargo genişleme alanları çalışmaları gerçekleştirilecek. İkinci etap kapsamında ise en az 40 bin metrekarelik terminal binası genişletilmesi, genel havacılık apronu ve taksi yolu çalışmaları yapılacak.”

Uraloğlu, 25 yıllık işletme mühleti boyunca devletin kasasına, KDV dahil 560 milyon euro gireceğini belirterek, 25 yıllık kira bedelinin yüzde 25’ine denk gelen KDV dahil 140 milyon euronun 27 Mayıs’ta tahsil edildiğini söyledi. Uraloğlu, proje kapsamında şu anda, 3. pist kısmında hafriyat ve dolgu imalatlarına devam edildiğini belirtti.

“Dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak amacıyla yola koyulduk”

Ülkenin kıtaların, medeniyetlerin, kadim ulaşım koridorlarının kesişme noktası pozisyonunda olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, Asya ve Avrupa ortasındaki doğu-batı koridorunda doğal bir köprü pozisyonundaki ülkenin, Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey-güney koridorlarının da tam ortasında bulunduğunu tabir etti.

Uraloğlu, şöyle devam etti:

“1,5 milyar insanın yaşadığı, 43,2 trilyon dolar gayri safi ulusal hasılaya sahip ve 10 trilyon dolar ticaret hacimli 67 ülkeye, en fazla 4 saat uçuş arasında olmak üzere coğrafik üstünlüğe sahibiz. İstanbul ise hem Avrupa havacılık pazarına yakınlığıyla ulaşma maliyeti açısından hem de pazarın en canlı olduğu koridorda Avrupa-Orta Doğu bölgesinde bulunması ile memleketler arası havacılık merkezi olmaya çok elverişlidir. Bu gerçeklerden hareketle Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde ‘dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak’ amacıyla yola koyulduk.”

Türk sivil havacılığını, dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkesi haline getirmeyi başardıklarına işaret eden Uraloğlu, 2003’te 60 olan dış sınır uçuş nokta sayısının 343’e ulaştığını aktardı.

Uraloğlu, havalimanlarının yolcu kapasitesini 55 milyondan 335 milyona çıkardıklarını ve 2003’te 34 milyon olan yolcu sayısının 200 milyonu aştığını belirterek, “Bu yıl, yalnızca birinci 9 ayda, hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısı 165 milyonu geçti. Yani bu yılın birinci 9 ayında 2003 yılındaki toplam yolcu sayısını neredeyse 5’e katladık.” bilgisini paylaştı.

İstanbul Havalimanı’nın Avrupa yolcu trafiği sıralamasında daima en ön sırada yer almasının da havacılık alanındaki muvaffakiyetlerin en hoş ispatlarından olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, “İstanbul Havalimanı günlük ortalama 1461 uçuş ile Avrupa’daki en ağır havalimanı olarak uzun müddettir kaldığı tepedeki yerini korumuştur. Antalya Havalimanı’mız da günlük ortalama 905 uçuş ile Avrupa’daki en ağır 9. havalimanı olarak birinci 10’da yer almaktadır.” dedi.

Uraloğlu, havacılık alanındaki muvaffakiyetleri devam ettirmeye kararlı olduklarını kelamlarına ekledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!