USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

AMB enflasyon ve talebe bağlı faiz indirimi sinyali verdi

amb enflasyon ve talebe bagli faiz indirimi sinyali verdi IRKDVZ.jpg
amb enflasyon ve talebe bagli faiz indirimi sinyali verdi IRKDVZ.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası’nın baş ekonomisti Philip Lane Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gelecekteki faiz indirimlerinin suratının, enflasyon ve talebin altında yatan ekonomik göstergelerle yakından irtibatlı olacağını belirtti.

Dublin’de bir dinleyici kitlesine hitap eden Lane, bilhassa yurt içi enflasyon ve hizmetlerde olmak üzere çekirdek enflasyonda artış olması halinde daha yavaş bir faiz indirimi beklenebileceğini belirtti. Buna karşılık, bu alanlarda beklenmedik düşüşler yaşanırsa, banka daha süratli faiz indirimlerini kıymetlendirebilir.

Lane’in yorumları, ECB’nin ekonomik büyümeyi teşvik etme muhtaçlığı ile yükselen enflasyon riskini dengeleyerek karmaşık ekonomik ortamda yol almaya devam ettiği bir devirde geldi.

Lane tarafından açıklanan yaklaşım, geliştikçe ekonomik şartlara ahenk sağlayacak hassas bir stratejiye işaret ediyor.

ECB’nin faiz oranlarına ait kararları, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini etkileyerek Avro Bölgesi iktisadı için kritik kıymet taşımaktadır.

Baş ekonomistin açıklamaları, bankanın mevcut para siyaseti kanıları hakkında fikir vermektedir. ECB, faiz oranı ayarlamalarının suratını muhakkak ekonomik göstergelere bağlayarak, data odaklı bir yaklaşıma olan bağlılığının sinyalini veriyor. Bu strateji, Avro Bölgesi’nin ekonomik toparlanmasını desteklerken fiyat istikrarını muhafazayı amaçlıyor.

ECB ekonomik durumu izlerken, piyasa iştirakçileri muhtemelen bankanın ileriye dönük faiz oranı kararlarında temel belirleyiciler olarak hizmet edecek olan enflasyon ve talep göstergelerini yakından takip edeceklerdir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!