USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

ECB’den Villeroy faiz indirimi için geniş bir alan görüyor

ecbden villeroy faiz indirimi icin genis bir alan goruyor itHXKN.jpg
ecbden villeroy faiz indirimi icin genis bir alan goruyor itHXKN.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası siyaset yapıcısı Francois Villeroy de Galhau yakın vakitte verdiği bir röportajda, kurumun faiz oranlarını düşürmek için değerli bir hareket alanına sahip olduğunu ve gelecekteki gevşemeye yönelik piyasa iddialarıyla uyumlu olduğunu belirtti. Tıpkı vakitte Fransa Merkez Bankası Başkanı olarak da görev yapan Villeroy, önümüzdeki ay bir faiz indiriminin neredeyse kesin olduğunu ve ECB yetkilileri ortasında daha fazla gevşemenin kapsamı ve suratına ait tartışmaların devam ettiğini doğruladı.

Villeroy, ECB’nin Haziran ayından sonra da “maksimum opsiyonelliği” sürdürmesini savunarak faiz indirimlerinin ekonomik iddiaların üç ayda bir güncellenmesiyle hudutlu kalması gerektiği fikrine karşı çıktı. Zamanlama ve sürat konusunda esnekliğin kıymetini vurgulayan Villeroy’un bu tavrı Temmuz ayında ayarlamalar yapılmasına imkan tanıyor.

Acil siyaset ataklarının ötesine bakan Villeroy, ECB tarafından nizamlı olarak yapılan anketler aracılığıyla piyasa analistlerinin ana faiz oranının kademeli olarak %2’ye düşürülmesini beklediklerini kaydetti. Bu beklentiyi mantıklı olarak nitelendiren Villeroy, ECB’nin faiz indirimi için değerli bir kapasiteye sahip olduğunun ispatı olarak %4’lük mevcut mevduat kolaylığı oranını gösterdi.

Euro bölgesinin temel fiyat göstergelerinden birinde son devirde görülen artış, ekonomik kestirimlere bir ölçü belirsizlik getirmiştir. Lakin Villeroy ve başka siyaset yapıcılar bu bilgiye çok reaksiyon verilmemesi konusunda ikazda bulunurken, Villeroy para siyaseti kararlarını değerlendirirken fiyatlar yahut kar marjlarından çok hizmet enflasyonuna daha fazla kıymet veriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!