USD32,14
EURO34,93
CHF35,23
JPY0,205300
RUB0,363000
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.656,96
GR. ALTIN2.430,11
BTC70.471,77

AMB: Yüksek sıcaklıklar enflasyon üzerinde baskıya yol açıyor

amb yuksek sicakliklar enflasyon uzerinde baskiya yol aciyor WrPuInSO.jpg
amb yuksek sicakliklar enflasyon uzerinde baskiya yol aciyor WrPuInSO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMB ekonomistleri Matteo Ciccarelli, Frederike Kuik ve Catalina Martinez Hernandez, Euro Bölgesi’nin en büyük 4 iktisadı olan Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’daki gelişmeleri baz alarak sıcak hava ile enflasyon ortasındaki ilgiyi inceledi.

Ekonomistler, yaz devrindeki yüksek sıcaklığın kelam konusu büyük ekonomilerde, bilhassa besin enflasyonunu artırıcı tesir yaptığını belirledi.

Aylık ortalama sıcaklığın 1 derece artması, takip eden bir yıl içinde besin enflasyonunda yaklaşık 0,1-0,2 puan yükselişe yol açtı. Sıcaklığın tesirlerinin Fransa, İtalya ve İspanya’da Almanya’ya nazaran daha fazla olduğu görüldü.

Aşırı sıcaklıklara bağlı olarak ziraî üretim, iş gücü verimliliği ve taze besin tedarikinde meydana gelen düşüşler, tüketici fiyatlarındaki artışı etkileyen faktörler olarak öne çıktı.

AMB’ye nazaran, iklim değişikliğinin tesirlerinin ağırlaşmasıyla yaz aylarında çok sıcak hava dalgalarının daha sık ve şiddetli yaşanması ihtimali, gelecekte daha güçlü enflasyonist baskıların görülme riskini artırıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!