USD32,14
EURO34,93
CHF35,23
JPY0,205300
RUB0,363000
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.656,96
GR. ALTIN2.430,11
BTC70.471,77

AMB’nin dijital euro çalışmalarında yeni adım

ambnin dijital euro calismalarinda yeni adim FcTsqRF.jpg
ambnin dijital euro calismalarinda yeni adim FcTsqRF.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMB’den yapılan açıklamada, İdare Kurulu’nun dijital euronun ihracına yönelik iki yıl sürecek bir “hazırlık aşamasına” geçmek için yeşil ışık yaktığı belirtildi.

1 Kasım 2023’te başlayacak hazırlık basamağıyla altyapıyı geliştirecek sağlayıcıların seçilmesini içeren çalışmalarla potansiyel bir dijital euronun yerinin oluşturulacağı aktarılan açıklamada, hazırlıkların dijital euro’ya ait gelecekteki mümkün bir kararın önünü açacağına da işaret edildi.

Açıklamada, hazırlık evresine başlamanın “dijital euro ihraç etmek için” kesin karar olmadığı hatırlatıldı.

AMB Lideri Christine Lagarde, mevzuya ait değerlendirmesinde, dijital euronun fiyatsız ve fizikî nakit ile bir ortada var olacağını belirterek, “Para ünitemizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor.” tabirini kullandı.

AMB, dijital euronun oluşturulmasına yönelik projesine 2021’de başlayarak, dijital paranın ihracını araştırmaya başlamıştı.

Bunun yanında, Avrupa Birliği (AB) dijital euronun yürürlüğe sokulması halinde uygulanacak kontrol sistemini ve temel yasal ögelerini düzenleyecek bir çerçeve üzerinde çalışıyor.

Dijital euronun ne vakit çıkarılacağına ait kesin kararı AMB alacak.

Dijital euro, AMB tarafından çıkarılacak ve halkın kullanımına açık bir merkez bankası dijital para ünitesi olacak.

Dijital euro, nakit euronun dijital uyarlaması olarak kullanılacak.

Kripto varlıkların tersine dijital euronun gerisinde AMB bulunacak ve nakit euroda olduğu üzere tutulan her dijital euro direkt AMB tarafından desteklenecek.

AMB, dijital euronun güvenilirliğini, bedelini, istikrarını ve prestijini korurken nakit euro ile değiştirilebileceğini garanti edecek.

Dijital euro ile Avrupa çapında alternatif bir ödeme tahlili sunulacak ve kişi ve işletmeler mevcut seçeneklere ilave olarak dijital euro ile ödeme yapabilecek.

Dijital euro, Euro Bölgesi’nde geniş çapta kabul gören, ucuz, inançlı ve resmi para ünitesi haline gelecek.

Öte yandan, AMB, dijital euro ile, Avrupa’da dijital ödemeler pazarına hakim olan ABD’li şirketlere karşı koymayı da hedefliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!