USD32,93
EURO35,40
CHF36,92
JPY0,207000
RUB0,374300
GBP41,96
EURO/USD1,07
BIST10.767,85
GR. ALTIN2.461,65
BTC60.607,80

Dijital cüzdanlarla kolay ve inançlı ödemelerin önü açılıyor

dijital cuzdanlarla kolay ve inancli odemelerin onu aciliyor IZWtBv.jpg
dijital cuzdanlarla kolay ve inancli odemelerin onu aciliyor IZWtBv.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB tarafından hazırlanan “Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve “Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcılarının Ödeme Hizmetleri Alanındaki Bilgi Paylaşım Servislerine Ait Bildirimde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Uluslararası standartlar, en güzel uygulamalar ve öbür ülkelerdeki düzenlemeler de dikkate alınarak kuruluşların aktif, meselesiz ve kesintisiz bir formda faaliyet göstermesine katkıda bulunacağına inanılan eklemeler, daha açık yazılması gereksinimi bulunan kararlar ve düzeltilmesi gerekli görülen konularda güncellemeler gerçekleştirildi.

Güvenli, aktif ve verimli işleyen, rekabetçi, birlikte çalışabilirliğin sağlandığı, temel altyapıları ulusal ve yerli olan bir ödemeler ekosisteminin tesis edilmesinin amaçlandığı değişiklikler kapsamında, ödemeler alanında düzenlemelere birinci kez “dijital cüzdan” tarifi eklendi. Bu gelişmeyle dijital cüzdan hizmetinin sunulması ile ilgili kaideler düzenlendi.

Bu sayede Türkiye’de dijital ödemelerin, cüzdan uygulamaları vasıtasıyla günün muhtaçlıkları doğrultusunda, riskler ve güvenlik ögeleri dikkate alınarak kolay ve maliyet aktif biçimde kullanılması ve yaygınlaşması sağlanacak, daha az nakitli iktisada geçiş ve finansal tabana yayılmanın artırılması maksatlarına katkı verilecek.

Karekod ödemelerinin iş yerlerinde yaygınlaştırılmasına ait kararlar eklendi

Tebliğde, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının, BDDK tarafından 29 Aralık 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan Dijital Bankaların Faaliyet Asılları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik kapsamında arayüz sağlayıcı olarak hizmet sunması ile ilgili gerekli değişiklikler yansıtıldı.

Bankaların ödeme yahut elektronik para kuruluşu kurarak faaliyet gösterme eğilimi artarken, bölümdeki rekabeti bozucu tesirlerin azaltılması ismine bankaların, iştirakleri olan kuruluşlara, altyapı hizmeti sunduğu başka kuruluşlarla tıpkı kurallar ve imkanlar dahilinde ve birebir fiyat siyasetiyle hizmet sunmasını sağlayacak unsurlar eklendi.

FAST TR Karekod ödemelerinin iş yerlerinde yaygınlaştırılmasına ait kararlar dahil edildi. TROY’un yaygınlaştırılması stratejisi çerçevesinde eklenen kararlarla birlikte kartlı sistem kuruluşuna nazaran farklı uygulamalarda bulunulamayacağına (ayrımcılık yasağı) ve iş yerlerinde kullanımını yaygınlaştıracak sözler getirildi.

Uzaktan bağlantıda elektronik para ve ödeme kuruluşları mevzuatı MASAK mevzuatı ile uyumlu hale getirildi

Değişikliğe nazaran, ödeme fonları ve elektronik para ihracı karşılığında alınan fonlar teminat olarak gösterilemeyecek, bu fonların bulunduğu hesaplar üzerinde blokaj, rehin ve gibisi takyidat tesis edilemeyecek.

Uzaktan irtibat aracıyla yürütülecek süreçlere ait kararlarda güncellemeler yapılarak elektronik para ihracı ve ödeme hizmeti sağlayıcılara ait mevzuat, Mali Cürümleri Araştırma Konseyi (MASAK) mevzuatı ile uyumlu hale getirildi.

Vatandaşların, ödeme ve elektronik para kuruluşları ile uzaktan bağlantı aracıyla tesis edecekleri kimlik tespiti ve mukavele süreçlerinin daha faal, kolay ve inançlı bir formda gerçekleştirilmesine yönelik güncelleme yapılarak MASAK mevzuatı ile ahenk sağlandı.

Denetim izlerinin oluşturulmasına ait kararlar güncellenerek kuruluşların bu kapsamda uyması gereken bilgi güvenliğine ait ihtiyaçları artırıldı.

Tebliğde yapılan değişiklikte, kontrol izi kayıt sistemi durduğunda ve süreçlerin devam ettiği durumlarda, gerçekleştirilen her türlü sürecin yönetmelik ve bildiri kararlarına uygun formda yapıldığını ispat etmek zorunluluğunun kuruluşa ilişkin olduğu bildirildi. Bu süreçler sebebiyle rastgele bir tarafın ziyana uğraması durumunda kuruluşun, tarafların uğradığı ziyanı tazmin etmekle yükümlü olduğu belirtildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!