USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

AYM, EK MTV yasasının iptali müracaatının reddine ait gerekçeli kararını yayımladı

aym ek mtv yasasinin iptali muracaatinin reddine ait gerekceli kararini yayimladi DHsAkAz.jpg
aym ek mtv yasasinin iptali muracaatinin reddine ait gerekceli kararini yayimladi DHsAkAz.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anayasa Mahkemesi (AYM), sarsıntılarda oluşan ekonomik kayıpların telafisi gayesiyle Temmuz ayında uygulamaya konulan ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV) alınmasına yönelik yasanın iptali istemli müracaatın reddedilmesine ait gerekçeli kararını yayımladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan gerekçeli kararda, CHP milletvekilleri Özgür Özel, Burcu Köksal, Gökhan Günaydın ve 126 milletvekili tarafından yapılan iptal başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi, zelzele nedeniyle oluşan ekonomik kayıpların hangi vergilendirme araçlarıyla giderileceğinin takdirinin yasama organına ilişkin olduğunu belirterek, 2023 yılı için ek MTV alınması yolunda düzenleme yapılmasının gereklilik kriterini karşıladığını kıymetlendirdi.

Taşıt servet ögesi göstergesi, makul dengesizlik yok

Yüksek mahkeme, ek MTV’nin bir kereliğine ödenmesinin öngörülmesinin muhtaçlık duyulan finansmanın sağlanmasına katkı sağlayacağı gözetildiğinde kuralın bu legal hedefe ulaşma bakımından elverişli olduğunun anlaşıldığı görüşüne yer verdi.

AYM ayrıyeten, kişinin sahip olduğu taşıtın bir servet ögesi olarak mali gücünün göstergelerinden biri olduğunu, zelzeleler nedeniyle oluşan maddi kayıpların büyüklüğü karşısında bu kayıpların giderilmesi sonucunda elde edilecek yarar ile araç sahiplerinin katlanacağı külfet ortasında makul bir dengesizliğin bulunmadığını kaydetti.

Mahkeme, tüm konular gözetildiğinde MTV’nin toplumun tüm kesitlerini kapsayan yaygın bir vergi olduğu da dikkate alındığında kuralın mali güce nazaran vergilendirme, vergi yükünün adaletli dağılımı ve eşitlilik prensipleri ile çelişmediği sonucuna varıldığını belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!