USD32,79
EURO35,03
CHF36,86
JPY0,209200
RUB0,372800
GBP41,81
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.447,64
BTC66.331,87

TCDD’ye Hazine dayanağı 2033’e uzatıldı

tcddye hazine dayanagi e uzatildi szxMdcrV.jpg
tcddye hazine dayanagi e uzatildi szxMdcrV.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Özgürleştirilmesi Hakkında Kanun’un Birtakım Unsurlarında Değişik Yapılmasına Ait Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, TCDD’nin işletme bütçesinde yer alan finansman ve TCDD Nakliyecilik AŞ’ye yapılan sermaye transferi nedeniyle doğan açıklar, 2033 sonuna kadar, sermayesine mahsuben Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanacak.

TCDD Nakliyat AŞ’nin programlarındaki yatırımlarının finansmanı, işletme bütçesindeki finansman açıkları ve fiili finansman açığı ile işletme bütçesinde öngörülen ortasındaki fark, 2033 sonuna kadar, sermayesine mahsuben TCDD tarafından karşılanacak. Kamu hizmeti yükümlülüğü de tıpkı mühlete kadar TCDD Nakliyat AŞ tarafından yerine getirilecek.

Hizmet bedeli kestirimi maliyetin yüzde 10 kâr eklenmesiyle hesaplanacak

Öte yandan, “Kamu Hizmeti Yükümlülüğü Kapsamında Desteklenecek Demiryolu Yolcu Taşıma Çizgileri ile Kamu Hizmeti Yükümlüsü Tren İşletmecisinin Belirlenmesine Ait Yönetmelik” de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TCDD Nakliyat AŞ’nin desteklenmesi kapsamındaki yeni düzenlemeye nazaran, 2033 sonuna kadar, TCDD Nakliyecilik AŞ’ye yapılacak kamu hizmeti bedeli ödemelerinde, her bir trenin çalıştırılması için hesaplanan iddiası maliyetten, trenden elde edilmesi beklenen bilet gelirinin çıkarılması sonucu bulunan ölçü üzerine iddiası maliyetin yüzde 10’u kadar makul kâr eklenerek elde edilen bedel temel alınacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!