USD32,79
EURO35,03
CHF36,86
JPY0,209200
RUB0,372800
GBP41,81
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.447,64
BTC66.331,87

Bitcoin ETF baskısı altında: Yüzde 40 düşüş!

bitcoin etf baskisi altinda yuzde dusus YaybzV.jpeg
bitcoin etf baskisi altinda yuzde dusus YaybzV.jpeg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı direnç düzeyi olan 28 bin doların altında kalırken, opsiyon hacmi yüzde 40 düştü. Düşüşün sebebi ise kripto piyasasındaki düşük süreç hacimleri ve global çatışmaların yatırımcı hassaslığını etkilemesi olarak kaydedildi.

Bitcoin’i yükselişe geçiren momentum

Bitcoin son 6 ayda yüzde 9,4 bedel kaybederken BTC 27 bin 428 dolara gerileyerek yılbaşından bu yana yüzde 66,1’lik bir kar elde etti. Bitcoin fiyatı, Grayscale mahkemesinin SEC’e karşı kazandığı zaferin akabinde yükseliş ivmesini sürdürmüş üzere görünse de, Eylül ayındaki kayıp serisi Ekim ayına kadar devam ettiği için bu çıkarlar büsbütün “buharlaşmış” oldu.

BTC fiyatındaki daralma, kimi analistlerin mevcut BTC piyasasını 2015-2017 yılları ortasındaki boğa öncesi piyasa döngüsüyle karşılaştırmasına neden olurken, 28.000 dolar büyük bir direnç haline geldi.

Yüzde 40 düşüş

2023 yılının başlangıcında kısa konumlu yatırımcılar vadeli süreçler piyasasında daima olarak likidasyonlara hakim oldu. Piyasa 17 Ağustos’ta yaşanan ani çöküşün 213,5 milyon doların üzerinde uzun konumun likide edilmesine neden olmasıyla hazırlıksız yakalandı. Bu durum da Mayıs 2022’deki Terra Luna çöküşünden bu yana Bitcoin uzun likidasyonlarının en büyük tek gününe işaret etmiş oldu.

Ani çöküşten bu yana piyasa, BTC üzere riskli varlıklardan daima bir sermaye çıkışı durumunda kaldı. Opsiyon hacmi 9 Ekim’de yüzde 40 düştü.

Bitcoin uzun likidasyonları Ekim ayında da devam etti ve 9 Ekim’i takip eden 24 saat içinde 12,6 milyon dolar likide edildi.

Bitcoin ETF baskısı altında

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlik, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli bakış açısını değiştirmedi. Düşmanca bir ABD düzenleyici ortamına karşın, büyük kurumlar bir boğa koşusunu tetikleyebilecek BTC finansal araçları için bastırdı. Mevcut durumda ise 9 büyük yatırım firmasının SEC’de bekleyen ETF müracaatlarının bulunduğu kaydedildi.

Büyük finans şirketlerinin aciliyetine karşın SEC, BlackRock’ın başvurusu da dahil olmak üzere Bitcoin ETF’lerini onaylama kararlarını 2024 yılına kadar ertelemeye devam edecek. Bu durumun, kripto piyasasında yatırımcı hassaslığını ve fiyat hareketlerini olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

Bazı yatırımcılar BlackRock’ın son ETF lansmanı öncesinde Bitcoin fiyatını baskılıyor olabileceğini düşünse de, BTC fiyatlarındaki düşüşten kaybedecek daha çok şeyleri olduğu için bu argüman bir komplo olarak kaldı.

Mevcut Bitcoin fiyat düşüşüne karşın Real Vision’dan Raoul Pal, faiz indirimleri ve ETF’ler üzere makro faktörlerin bir sonraki BTC boğa koşusunu tetikleyeceğini vurguladı.

Öte yandan BTC uzun konumları yatırımcının alım baskısı olmadan likide edildiğinde, Bitcoin fiyatının olumsuz etkilendiği kaydedildi. Bitcoin süreç hacimleri de, Binance’in sıfır fiyatla alım satımı durdurmasının akabinde yedinci ay boyunca pazar hissesini kaybetmesiyle düşmeye devam etti.

Tutarlı likidite ve süreç hacminin olmaması, kimi analistlerin BTC fiyat davranışını likit olmayan ve dalgalı olarak tanımlamasına neden oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!