USD32,17
EURO34,98
CHF35,23
JPY0,205700
RUB0,363400
GBP41,15
EURO/USD1,09
BIST10.639,80
GR. ALTIN2.435,02
BTC69.963,77

Bolat: Eylül’de cari fazla verilmesi bekleniyor

bolat eylulde cari fazla verilmesi bekleniyor RlyGZXK.jpg
bolat eylulde cari fazla verilmesi bekleniyor RlyGZXK.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, toplumsal medya hesabından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ağustos ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini kıymetlendirdi.

Verilere nazaran, geçen yılın Ağustos ayında 2,8 milyar dolar, bu yılın temmuz ayında 5,5 milyar dolar olan cari süreçler açığının, yıllık yüzde 77,5, aylık ise yüzde 88,8 düşüşle Ağustos’ta 619 milyon dolar olarak gerçekleştiğine işaret eden Bolat, “Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı 6,1 milyar dolar ile yılın en yüksek fazlasını vermiştir. Ağustos ayı prestijiyle 12 aylık cari süreçler açığı 59,1 milyar dolardan 57 milyar dolara gerilemiştir. Altın ve güç hariç cari süreçler hesabında ise son 12 aylık toplamda 37,5 milyar dolar fazla verilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos ayında cari fazla verilmesinde ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığının aylık yüzde 32,8, yıllık ise yüzde 26,4 azalarak 7,1 milyar dolar olmasının tesirli olduğunu vurgulayan Bolat, “Ağustos ayında hizmet ihracatımız 11 milyar dolar, seyahat gelirlerimiz ise 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşerek aylık bazda rekor düzeye yükselmiştir. Böylelikle hizmet ve seyahat gelirlerimiz yıllıklandırılmış olarak ağustosta sırasıyla 96,8 milyar dolar ve 45,5 milyar dolar gerçekleşerek rekorunu tazelemiştir” tabirlerini kullandı.

Cari fazla beklentisi

Bolat, Eylül ayında Bakanlığın süreksiz dış ticaret istatistikleri kapsamında dış ticaret açığının aylık yüzde 42,4, yıllık ise yüzde 48,1 azalışla 5 milyar dolar olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda eylül ayında cari fazla verilmesi beklenmektedir. Bakanlık olarak mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik takviyelerimiz ve yerli üreticiyi müdafaaya dönük uyguladığımız ithalat siyasetleri ile cari süreçler hesabında kalıcı güzelleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalarımız kararlıkla devam edecektir. Böylece bir taraftan Türkiye ekonomisindeki büyüme ortamı sağlamlaştırılacak, öbür taraftan makroekonomik istikrarı kuvvetlendirici yapısal dönüşüm sağlanacaktır. Katma pahalı ve inovasyon odaklı üretim ve yatırım, istihdam, ihracat, cari fazla ve adil bölüşüm önceliklerimiz ile Türkiye iktisadını Türkiye Yüzyılı’na taşıyacak siyasetleri kararlılıkla hayata geçireceğiz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!