USD32,22
EURO34,97
CHF35,32
JPY0,205600
RUB0,363400
GBP41,19
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,56
BTC68.736,60

Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya işbirliğini görüştü

bulgaristan yunanistan ve romanya isbirligini gorustu saCpYv.jpg
bulgaristan yunanistan ve romanya isbirligini gorustu saCpYv.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov’un konut sahipliğinde Bulgaristan’ın doğusundaki Varna bölgesinde düzenlenen toplantıda, ulaşım, haberleşme ve güç altyapı projeleri ele alındı.

Toplantıda, Bulgaristan ile Yunanistan ortasında petrol boru sınırı projesi, Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği Baltık Denizi, Karadeniz ile Ege Denizi ortasında yeni bir demiryolu inşaat projesi görüşüldü.

Görüşmede, Selanik-Kavala-Dedeağaç-Burgas-Varna-Köstence ortasındaki ulaşım koridoru projesinin ilerdeki bir evresinde Moldova’ya kadar uzatılması teklif edildi.

Toplantıda ayrıyeten, iştirakçi ülkelerin NATO ve Karadeniz bölgesinin artan kıymeti kapsamındaki işbirliği, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine iştiraki ve Batı Balkan ülkelerinin AB’ye iştirak sürecindeki ortak önceliklerin de ele alındığı öğrenildi.

“İşbirliğini artırma kararı alındı”

Toplantının akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bulgaristan Başbakanı Denkov, “Geleceğimiz aramızdaki yakın münasebetlere bağlıdır. Temaslarımız pragmatik ve müspet bir ortamda gerçekleşti” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de “Atina, Sofya ve Bükreş gündemdeki tüm aktüel bahislerde ortak tavırlara sahiptir. Aramızdaki işbirliğimizi daha da ilerletmek dileğindeyiz.” tabirini kullandı.

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu da “Üçlü formatımız, ülkelerimiz ortasında bölgedeki stratejik işbirliğini artıracak. Bu işbirliğimiz, bilhassa Rusya’nın Ukrayna Savaşı’nın sürdüğü karmaşık bağlamda tüm Avrupa için değer taşımaktadır.” diye konuştu.

Toplantı sonunda ortak işbirliği bildirisi imzalandı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ikinci üçlü toplantının Dedeağaç’ta düzenlenmesi teklifinde bulundu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!