USD31,30
EURO33,89
CHF35,40
JPY0,209000
RUB0,343100
GBP39,68
EURO/USD1,08
BIST9.193,69
GR. ALTIN2.055,92
BTC61.606,71

ECB’den Villeroy faiz indirimlerinin %2’lik istikrarlı enflasyona bağlı olduğunu söyledi

ecbden villeroy faiz indirimlerinin lik istikrarli enflasyona bagli oldugunu soyledi LOzsNA.jpg
ecbden villeroy faiz indirimlerinin lik istikrarli enflasyona bagli oldugunu soyledi LOzsNA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FRANKFURT – Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin mümkün faiz indirimlerinin, enflasyon beklentilerinin bankanın %2’lik gayesinde sabitlenmesine bağlı olacağını açıkladı. Yakın vakitte yaptığı bir açıklamada Villeroy, siyaset kararlarında data odaklı bir yaklaşımın ehemmiyetinin altını çizerek, evvelden belirlenmiş tarihlere nazaran hareket etmekten uzaklaşıldığının sinyalini verdi.

Villeroy’un yorumları, kimi yatırımcıların Mart ya da Nisan ayında faiz indirimine gidilebileceğini düşündüğü bir periyotta geldi. Fakat Villeroy daha ihtiyatlı bir duruş sergileyerek Merkez Bankası’nın faiz indirimi için tez etmemesi gerektiğini belirtti. Bu temkinli bakış açısı, ECB’nin ekonomik büyümeyi rayından çıkarmadan enflasyonu düşürmeye yönelik daha geniş stratejisiyle uyumludur.

Enflasyonun Aralık ayında %2,9’a yükselmesi kısmen, genel enflasyon oranı üzerinde değerli bir tesire sahip olan geçmiş güç fiyatlarından kaynaklanan baz tesirleri de dahil olmak üzere teknik faktörlere bağlanmıştır. ECB’nin mevcut mevduat faizinin %4 düzeyinde olduğunu ve bu düzeyin enflasyonist baskıları yönetmek için bankanın araç setinin bir kesimi olduğunu belirtmek kıymetlidir.

Villeroy’un istikrarlı enflasyon beklentilerine yaptığı vurgu, ECB’nin fiyat istikrarı vazifesine bağlılığının değerli bir göstergesidir. En son enflasyon dataları göz önünde bulundurulduğunda, ECB’nin ekonomik belirsizlikler karşısında para siyasetinde temkinli lakin hassas bir yaklaşım sürdürdüğü görülmektedir.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!