USD32,79
EURO35,08
CHF36,83
JPY0,208900
RUB0,373200
GBP41,79
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.450,68
BTC66.371,53

Erdoğan: Tansiyonu tırmandıracak adımlardan imtina edilmeli

erdogan tansiyonu tirmandiracak adimlardan imtina edilmeli aRCnpD.jpg
erdogan tansiyonu tirmandiracak adimlardan imtina edilmeli aRCnpD.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasına ait, “Adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturuyla bölgede tesirli tüm aktörleri barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa görüştü.

İki ülke heyetlerinin de bir ortaya gelmesinin akabinde Erdoğan ve Nehammer ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya’dan 22 yıl ortadan sonra şansölye seviyesinde gerçekleştirilen ziyaretin tarihi bir nitelik taşıdığını söyledi.

“Tam üyelik dışındaki alternatifi kabul etmiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Avusturya’nın bağlarının esaslı geçmişe sahip olduğunu anımsatarak, gelecek sene Türkiye ile Avusturya ortasındaki dostluk mutabakatının 100’üncü, iş gücü muahedesinin ise 60’ıncı yıl dönümünün idrak edileceğini, bu manada, yıl dönümlerinin layıkıyla anılması için gereken çalışmaları ortaklaşa gerçekleştireceklerini söyledi.

Nehammer ile görüşmelerinde Türkiye ile Avrupa Birliği bağlantıları hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Erdoğan, “Birlikte münasebetlerimizi ilerletme noktasında samimi olduğumuz, ülkemizin iradesini teyit ettiğimiz malumdur. Fakat tıpkı yaklaşımı Avrupa Birliği tarafında göremiyoruz. Avrupa’nın bütünleşmesi fakat Türkiye’nin Birliğe tam üyeliğiyle tamamlanacaktır. Bu noktada tam üyelik dışındaki hiçbir alternatifi kabul etmeyeceğimizi bilhassa vurguladık” dedi.

Erdoğan, Nehammer ile Orta Doğu ve Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeleri de ele aldıklarını belirterek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Orta Doğu’ya kalıcı barışın gelebilmesi lakin Filistin-İsrail sıkıntısının sonuncu bir tahlile kavuşturulması ile mümkündür. 1967 sonları temelinde bağımsız ve coğrafik bütünlüğe haiz, başşehri Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu mevzuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Bölgede tansiyonu tırmandıracak, daha fazla kan akmasına yol açacak, meseleleri daha da derinleştirecek her türlü adımdan imtina edilmesi kaide.”

“Nehammer: Ağır bir ekonomik işbiriğil istiyoruz”

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, iki ülkenin münasebetlerini ileri bir boyuta taşıyabileceğini belirterek, “Biz, Türkiye ile ağır bir ekonomik işbirliği yapmak istiyoruz, buna çok büyük değer atfediyoruz. Türkiye, Avusturya için her açıdan sağlam bir ortağımızdır” dedi.

Nehammer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İki ülkenin münasebetlerini ileri bir boyuta taşıyabileceğini belirten Nehammer, “Türkiye ile ağır bir ekonomik işbirliği yapmak istiyoruz, buna çok büyük kıymet atfediyoruz. Türkiye, Avusturya için her açıdan sağlam bir ortağımızdır” tabirlerini kullandı.

Nehammer, Türkiye ile Avusturya ortasında bir dostluk antlaşmasının olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bugün gördüğüm çok değerli bir şey var, çok etkilendiğim bir şey var. O da Avusturya ile Türkiye ortasındaki ekonomik işbirliği potansiyeli. İktisat bakanınız bugün beni çok etkiledi. Türkiye’deki endüstrinin yaratıcılığı ve araştırmada gittiği ileri nokta konusunda beni çok şaşırttı bakanınız. Elektrikli otomobiller artık üretilmektedir, gerçek yenilikçi, ileriye dönük bir teknoloji ve bu da bizi bağlıyor. Kanaatimce nitekim büyük potansiyeller var.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!