USD32,55
EURO35,14
CHF36,92
JPY0,207600
RUB0,379900
GBP41,93
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.441,12
BTC65.553,83

Ethereum’da telaş çanları: Son 1 ayda keskin artış!

ethereumda telas canlari son ayda keskin artis wYyuDu.jpeg
ethereumda telas canlari son ayda keskin artis wYyuDu.jpeg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum arzı son 1 ayda 47 milyon dolar pahasında arttı. 30 bin ETH’lik bu keskin artış, büyük ölçüde blokzincir ağındaki süreç faaliyeti eksikliğinden kaynaklandı.

İşlem akışı düştü

Ethereum’un 2023 Eylül ayında Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e tarihi geçişi ETH ihracını yüzde 90 oranında azalttı. Ethereum maksimalistleri olarak isimlendirilen pek çok kişi bu değişikliğin ETH’nin deflasyonist bir para ünitesi olma statüsünü artıracağına ve lakin bundan sonra kıymet kazanacağına inandı.

Veri toplayıcı ultrasound.money’ye nazaran, sadece son 30 gün içinde global ETH arzı yaklaşık 30 bin ETH arttı ve bu da yaklaşık 47,9 milyon dolara denk geliyor. Sirkülasyondaki ETH ölçüsündeki bu keskin artış, Ethereum ağındaki süreç akışında gerçekleşen eşit derecede keskin bir düşüş sebebiyle gerçekleşti.

Ethereum ağı 2021’den bu yana bir fiyat yakma sistemiyle çalışır; ağdaki trafik arttıkça, zincir üzerindeki süreçleri tamamlamak için gereken gaz fiyatları da artar. Gaz fiyatları ne kadar yüksek olursa, ağ tarafından o kadar fazla ETH “yakılır” ya da dolanımdan kalıcı olarak kaldırılır.

Son vakitlerde, Ethereum gaz fiyatları epey düştü, ortalama bir ağ sürecinin ise mevcut durumda 7 gwei yahut 0,24 dolara mal olduğu kaydedildi.

Düşük gaz fiyatları ortalama Ethereum kullanıcısı için düzgün olsa da, birebir vakitte daha az ETH yakılmasına ve hasebiyle global ETH arzında artışlara yol açmış oldu.

Endişeler arttı

Ethereum’un son zamanlardaki enflasyonist eğilimi, mevcut eğilimlerin ağın uzun vadeli mali sıhhati için sorun yaratabileceğinden korkan kripto kullanıcıları ve yatırımcılar ortasında kimi telaşlara neden oldu.

Ancak Ethereum’un ardındaki grup bu gelişmeyi büyük ölçüde umursamıyor üzere görünüyor.

Ethereum çekirdek geliştiricilerinden Micah Zoltu, Decrypt’e meslektaşlarının bahisle ilgili tavırları hakkında “Çekirdek geliştiricilerin hiçbirinin umursamadığından şüpheleniyorum.” dedi.

Bir öteki Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Danno Ferrin, Ethereum’un son zamanlardaki enflasyonist vuruşundan tasa duymadığını belirtti.

Enflasyon geçen yıldan bu yana global olarak daima yükselişte; Amerika Birleşik Devletleri’nde fiyatlar geçtiğimiz Haziran ayında 1981’den bu yana kaydedilen en keskin yıllık artış oranıyla yükseldi. Bu ekonomik ortama cevap olarak ABD Merkez Bankası faiz oranlarını tekraren yükseltti ve bu da Bitcoin ve Ethereum üzere kripto para ünitelerinin bedellerini daima olarak düşürdü.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!