USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Hükümet yetkilileri ile görüşen Morgan Stanley’den Türkiye tahlili

hukumet yetkilileri ile gorusen morgan stanleyden turkiye tahlili CtiiIu.jpg
hukumet yetkilileri ile gorusen morgan stanleyden turkiye tahlili CtiiIu.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de makro çerçevede evvelki periyoda nazaran farklı siyasetler uygulanırken, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik değerlendirmeleri de devam ediyor.

Türkiye’de hükümet yetkilileri ve farklı kısımlarla temaslarda bulunan Morgan Stanley ekonomistleri klâsik siyasetlere dönüşün beklentileri güzelleştirdiğini, lakin birtakım zorlukların devam ettiğini belirtti.

Aralarında Hande Küçük’ün de olduğu ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaşma döngüsüne devam edeceği beklentisine de vurgu yaptı. Tahlilde siyaset normalleşmesinin vakit alacağı da vurgulandı.

Ekonomistler temaslar sonrası edindikleri izlenimin, yeni iktisat idaresi takımının ve onların daha klâsik siyasetlere yönelmesinin geniş tabanlı bir takviyeye sahip olduğu tarafında olduğunu belirtti.

Seçim sonrasındaki siyasetlerin birinci sonuçları olarak resmi rezervlerde kayda kıymet bir toparlanma, kredi spreadlerinde değerli bir sıkılaşma ve bankaların ve şirketlerin dış finansmana erişimindeki düzgünleşme olduğunu söyleyen ekonomistler TL mevduat ve kredi faizlerindeki kıymetli artış ve kredi büyümesindeki keskin yavaşlama ile birlikte, bireylerin Döviz talebinin azaldığına ve iç talebin çok güçlü düzeylerden ılımlılaşma işaretleri göstererek Türkiye’yi makroekonomik istikrar yolunda ilerlettiğine vurgu yaptı.

Ekonomistler bunların yanında, yüksek ve kalıcı enflasyon, geniş dış finansman gereksinimi ve kur muhafazalı mevduat da dahil olmak üzere klasik olmayan araçlarla ilgili zorlukların devam ettiğini belirtti.

Türkiye’de bu zorlukların sıkılaşma adımlarının devam etmesini gerektirdiğine dikkat çeken Morgan Stanley ekonomistleri TCMB’nin dezenflasyonun öngörülen patikada kalması konusunda kararlılık sinyali vermesi nedeniyle siyaset faizini Ekim ayında 500 baz puanlık bir artış daha yaparak yüzde 35 düzeyine yükseltmesini beklediklerini söyledi.

Raporda, “Yüksek enflasyon eğilimi ve düzenlemelere olan bağımlılığı azaltmaya yönelik siyaset tercihi göz önüne alındığında, Kasım ayında 250 baz puanlık bir artış daha yaparak yüzde 37,5’e yükseltmeyi öngörüyoruz. Lokal seçimler sıkılaştırma sürecini yavaşlatarak enflasyon görünümü üzerinde üst istikametli risklere işaret edebilir, lakin Mart ayından sonra daha fazla sıkılaştırma öngörüyoruz ve kesin faiz oranını 2024 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 40 olarak iddia ediyoruz” değerlendirmeleri yer aldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!