USD32,79
EURO35,03
CHF36,86
JPY0,209200
RUB0,372800
GBP41,81
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.447,64
BTC66.331,87

TCMB Eylül enflasyonunda eğitime vurgu yaptı

tcmb eylul enflasyonunda egitime vurgu yapti lTfFDI.jpg
tcmb eylul enflasyonunda egitime vurgu yapti lTfFDI.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın tepesine çıkan enflasyonla ilgili değerlendirmesini yayımladı.

TCMB’nin değerlendirmesinde, Türk lirasında yaşanan kıymet kaybı, fiyat artışı ve vergi düzenlemeleri kaynaklı gecikmeli tesirlerin zayıfladığı, aylık fiyat artışlarının hizmetler ile alkol-tütün dışında kalan kümelerde yavaşladığı belirtildi.

TCMB değerlendirmesinde hizmet kümesinde hâkim olan dönemsel fiyat belirleme ve geçmiş enflasyona endeksleme davranışları sonucunda güçlü fiyat artışlarının genele yayılan bir formda devam ettiğini belirtti.

Eylül ayında üniversite fiyatı, okul servisi ve yurt fiyatı üzere eğitimle ilişkili kalemlerin yüksek fiyat artışları ile öne çıktığını belirten TCMB kirada süregelen yükseliş eğiliminin güçlendiğini de söz etti.

TCMB değerlendirmesinde güç fiyatlarına da vurgu yaparak güç kümesi fiyat artışında başta ham petrol olmak üzere güç emtia fiyatlarındaki gelişmelerin tesirli olduğunu söyledi.

Gıda kümesinde genele yayılan fiyat artışlarının devam ettiğini söz eden TCMB aylık fiyat artışının ekmek ve tahıllar ile zerzevat fiyatları öncülüğünde son iki aya kıyasla yavaşlama kaydettiğini de belirtti.

Temel mal kümesinde aylık enflasyonun daha ölçülü bir görünüm arz ettiği güçlü mal alt kümesinde araba fiyatlarının yataya yakın seyrettiği fakat beyaz eşya ve mobilyada yüksek fiyat artışlarının devam ettiği belirtildi.

Üretici ve çekirdek enflasyonla ilgili olarak da değerlendirmede şu sözler yer aldı:

Üretici fiyatlarındaki aylık artış eğilimi yavaşlayarak da olsa sürmüş, üretici yıllık enflasyonu temelde güç fiyatları kaynaklı baz tesiriyle düşüş kaydetmiştir.

Bu görünüm altında, mevsimsellikten arındırılmış bilgilerle B ve C göstergelerinde aylık artış oranları Eylül ayında yavaşlamış, göstergelerin yıllık enflasyonları ise yükselmeye devam etmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!