USD32,79
EURO35,08
CHF36,83
JPY0,208900
RUB0,373200
GBP41,79
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.450,68
BTC66.371,53

Irak ve Suriye tezkeresi TBMM Genel Heyeti’nde kabul edildi

irak ve suriye tezkeresi tbmm genel heyetinde kabul edildi TRef.jpg
irak ve suriye tezkeresi tbmm genel heyetinde kabul edildi TRef.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gönderilen tezkerede, Türkiye’nin güney kara hudutlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının, ulusal güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiği vurgulandı.

Türkiye’nin, komşusu Irak’ın toprak bütünlüğünün, ulusal birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük değer atfettiğine dikkatin çekildiği tezkerede, “Diğer taraftan Irak’ta PKK ve DEAŞ ögelerinin varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik teşebbüsler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine direkt tehdit oluşturmaktadır. Suriye’de, hududumuza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik aksiyonlarını sürdürmektedir” tabirine yer verildi.

Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu

Tezkerede, bu gelişmeler çerçevesinde terör ile Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve alanda gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve aksiyona karşı, memleketler arası hukuktan doğan haklar doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınmasının, ulusal güvenlik açısından hayati değer arz ettiği belirtildi.

Tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun, 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015) ve 2254 (2015) sayılı kararlarıyla, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının teyit edilmiş olmasının ve tekrar 2170 (2014) sayılı kararda bu ülkelerdeki terör faaliyetlerinin kınanarak, DEAŞ ve gibisi terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelere 1373 (2001) sayılı karar ve milletlerarası hukuk çerçevesindeki sorumluluklarına uygun formda gerekli önlemleri alma davetinde bulunulmuş olmasının ışığında, Türkiye’nin DEAŞ ve öteki terör örgütleriyle uğraş gayesiyle oluşturulan milletlerarası koalisyon bünyesinde iştirak ettiği faaliyetlerin sürdürülmesi de ehemmiyet taşımaktadır.

Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketler, terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı milletlerarası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü önlemi almak, Irak ve Suriye’deki tüm terör örgütlerinden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek akınları bertaraf etmek ve kitlesel göç üzere öbür mümkün risklere karşı ulusal güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, Türkiye’nin güney kara sonlarına mücavir bölgelerde yaşanan ve hiçbir meşruiyeti olmayan tek taraflı bölücü teşebbüsler ve bunlarla ilgili olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin menfaatlerini tesirli bir formda korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine nazaran ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için hızlı ve dinamik bir siyaset izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, ölçü ve vakti Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak formda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde hudut ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve tıpkı hedeflere matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği asıllara nazaran kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü önlemin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek asıllara nazaran yapılması için 02.10.2014 tarihli ve 1071 sayılı TBMM kararı ile verilen ve son olarak 26.10.2021 tarihli ve 1310 sayılı TBMM kararı ile 30.10.2023 tarihine kadar uzatılan müsaadenin mühletinin, 30.10.2023 tarihinden itibaren iki yıl uzatılması konusunda gereğini Anayasa’nın 92’nci hususu uyarınca bilgilerinize sunarım.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!