USD32,17
EURO34,98
CHF35,23
JPY0,205700
RUB0,363400
GBP41,15
EURO/USD1,09
BIST10.639,80
GR. ALTIN2.435,02
BTC69.963,77

Kamu yönetimlerinin nakit talepleri için düzenleme

kamu yonetimlerinin nakit talepleri icin duzenleme ZEOQM.jpg
kamu yonetimlerinin nakit talepleri icin duzenleme ZEOQM.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığının Tek Hazine Kurumlar Hesabı Uygulamasına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, kamu yönetimlerinin nakit talep ve tahsilat varsayımları, aylık olarak THBS uygulaması kapsamındaki yönetime ilişkin her türlü nakit hareketini içerecek ve ilgili aydaki tüm iş günlerini kapsayacak halde THBS üzerinden hazırlanacak.

İlgili aya ait nakit talebi ve tahsilat kestirimi olmayan kamu yönetimleri, nakit talep ve tahsilat iddialarının olmadığını THBS aracılığıyla Bakanlığa bildirecek.

Hazine yardımı talepleri sistem üzerinden iletilecek

Genel bütçeden hisse, hazine yardımı ve gibisi nitelikte transfer alan kamu yönetimleri, her ay izleyen 3 ayı kapsayacak biçimde haftalık bazda hazırladıkları genel bütçeden transfer ve hazine yardımı taleplerini en geç ilgili ayın son iş gününden 4 iş günü öncesine kadar THBS üzerinden Bakanlığa iletecek.

Kurumların, günlük nakit talepleri her gün THBS üzerinden onaylanarak en geç saat 10.30’a kadar Bakanlığa gönderilecek.

Kamu yönetimleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nezdinde hesap açma ve kapatma talepleri ile TCMB’nin yurt içi muhabiri olan banka ve başka yurt içi bankalarda hesap açma, dönüştürme ve kapatma taleplerini Bakanlığa bildirecek.

İdarelerin, hesap açma, dönüştürme ve kapatma talepleri pahalandırılacak, uygun görülenler ilgili kamu yönetimine iletilecek.

Kamu yönetimi ismine hesap açma, dönüştürme ve kapatma talimatı, Bakanlığın uygun görüşüyle ilgili bankaya verilecek.

Yükseköğretim Konseyi, üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitülerinin, Kurum Tek Yönetim Ödeme Özel Hesabı yahut Kurum Tek Yönetim Tahsilat Özel Hesabı’na bağlı olarak çalışacak halde açtıracakları hesaplarda Bakanlığın uygun görüşüne gerek olmayacak.

Söz konusu hesaplara ait bilgiler, en geç hesabın açıldığı ayı takip eden ayın 4. iş gününe kadar Bakanlığa topluca bildirilecek.

Kamu yönetimlerinin ödemeleri için ilgisine nazaran Kurum Tek Yönetim Ödeme Hesabı ve Kurum Tek Yönetim Ödeme Özel Hesabı kullanılacak. Ayrıyeten, sonuncu alıcıya yapılacak ödemelerin faal halde gerçekleştirilebilmesi için ‘muhabir bankada’ ve mecburî hallerde Bakanlıkça belirlenecek öbür yurt içi bankalarda sırf ödeme süreçleri için kullanılmak üzere kamu yönetimince halihazırda kullanılan hesaplar, ödeme alt hesaplarına dönüştürülebilecek.

Bekletilecek bakiye ilgili kamu yönetiminin sorumluluğunda olacak

Nema paylaşımı yapılacak kamu yönetimlerine THBS kapsamında bedellendirilen kaynaklarına karşılık aktarılacak meblağlar, belirlenen formüle uygun formda tespit edilecek.

Çeyreklik devirler prestijiyle hesaplanan fiyatlar, Bakanlık bütçesine bu maksatla konulacak tertiplere sarfiyat kaydedilerek, ilgili kamu yönetiminin Hazineden alacak bakiyesine izleyen ayın sonuna kadar eklenecek.

İstisnai durumlarda, maaş, fiyat ve gibisi nitelikteki mecburî süreçler, burs, teminat, akreditif ve bağışa ait süreçler ile otomatik geçiş sistemi ve süratli geçiş sistemi üzerinden yapılan süreçler, baht oyunları ikramiye süreçleri ve afetler nedeniyle yapılacak harcamaların vaktinde yapılması için bu maksatlarla açılan hesaplarda kâfi ölçüde bakiye bekletilebilecek. Kelam konusu hesaplarda bekletilecek bakiye, ilgili kamu yönetiminin sorumluluğunda olacak.

Yurt içi bankalar aracılığıyla yapılan kredi kartları tahsilatları, tahsilatın yapıldığı günü takip eden günden itibaren azamî 20 gün içinde ilgili kamu yönetimlerinin tahsilat hesaplarına aktarılacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!