USD32,25
EURO34,93
CHF35,32
JPY0,206100
RUB0,360300
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.424,17
BTC67.708,41

SPK müracaatları elektronik ortama taşıdı

spk muracaatlari elektronik ortama tasidi LOkyIvq.jpg
spk muracaatlari elektronik ortama tasidi LOkyIvq.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) açıklamasına nazaran, Şura teknolojiyi faaliyetlerinde daha ağır kullanma amacı doğrultusunda yeni bir projeyi hayata geçirdi.

SPK böylelikle çalışmaları tamamlanan “Elektronik Müracaat Sistemi (e-Başvuru)” projesinin birinci etabını kullanıma hazır hale getirdi.

Sermaye piyasası kurum, kuruluş ve iştiraklerinin Kurul’a yapmakta oldukları müracaatların elektronik ortamda alınmasını hedefleyen e-Başvuru projesi ile SPK’ya yapılacak müracaat süreçleri elektronik ortama taşınarak, müracaatların daha kısa müddette sonuçlandırılması hedefleniyor.

e-Başvuru uygulamasının birinci etabı bugün prestijiyle devreye alındı. Birinci etapta Portföy İdare Şirketleri ve Yatırım İştirakleri, Kurul’a e-Başvuru uygulaması üzerinden müracaat yapabilecek. 2024 yılının birinci ayından itibaren de SPK’ya tabi tüm kurum, kuruluş ve iştiraklerinin halihazırda 250’nin üzerinde başvurusu elektronik ortamda yapılmaya başlanacak.

Başvuruların Kurul’a elektronik olarak yapılabilmesi için müracaat sahibi şirket/kurum yetkililerinin e-Devlet üzerinden kimlik doğrulama yaparak SPK’nın e-Başvuru hizmetine giriş yapmaları gerekiyor.

Şirket yetkilisi denetimi ise Ticaret Bakanlığı MERSİS uygulaması entegrasyonu ile sağlanabilecek.

Elektronik imza ile imzalanacak

Hizmeti kullanmaya yetkili olan şirket yetkilisi yapmak istediği müracaat tipini seçerek, o müracaata ilişkin göndermesi gereken evrak ve bilgileri elektronik ortamda sisteme girecek ve elektronik imza ile imzalayarak başvurusunu gerçekleştirecek.

Bu etaptan sonra müracaat dokümanları denetim için konseyin ilgili dairesine iletilecek ve akabinde uzmanlara elektronik ortamda yönlendirilecek.

Uzman incelemesinden sonra eksik evrak, ek doküman ve müracaata ait gereken öteki dokümanlar yeniden uzmanınca elektronik ortamda talep edilecek. Böylelikle müracaatın her basamağı elektronik ortamda takip edilebilecek.

e-Başvuru projesi ile Kurul’a yapılan müracaatların sonuçlanma mühleti kısalacak, kırtasiye azalacak. Proje öncesinde eksik bilgi/belge nedeniyle ortaya çıkan bekleme mühletleri e-Başvuru sayesinde anlık olarak takip edilerek sistem üzerinden taraflara bildirilecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!