USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Kamyon üreticisi Mack Trucks’ta da grev başladı

kamyon ureticisi mack trucksta da grev basladi rcledQpO.jpg
kamyon ureticisi mack trucksta da grev basladi rcledQpO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de Birleşik Otomotiv Çalışanları Sendikası (UAW), tarafından yapılan açıklamada, sendikalı personellerin kontrat teklifine ait süreksiz muahedeyi reddettiği bildirildi.

Açıklamada, Mack Trucks’ın, Pensilvanya, Maryland ve Florida eyaletlerindeki fabrikalarında yaklaşık 4 bin sendikalı çalışanın bugün prestijiyle greve gittiği belirtildi.

UAW’nin açıklamasında, Mack Trucks’taki emekçilerin de katılmasıyla birlikte grevdeki toplam sendika üyesi çalışanların sayısının 22 eyalette 30 bini aştığı aktarıldı.

İşveren ekonomik kayıp açıkladı

Öte yandan Michigan merkezli ekonomik danışmanlık firması Anderson Economic Group (AEG), UAW emekçilerinin General Motors (GM), Ford Motor ve Stellantis’e karşı düzenlediği ve “Ayağa Kalk” olarak isimlendirilen greve ait son tahlilini paylaştı.

AEG’nin açıklamasında, grevin 3 haftada toplam 5,5 milyar dolarlık ekonomik kayba neden olduğunun kestirim edildiği belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu sayının, UAW’nin 2019’da GM’ye karşı başlattığı ve bir ay süren grevin 4 milyar dolarlık iddiası ekonomik ziyanı geride bıraktığı kaydedildi.

Söz konusu ekonomik zararın 579 milyon dolarının direkt fiyat kaybı olduğunun iddia edildiği açıklamada, 2,68 milyar dolarının üretici kaybı, 1,6 milyar dolarının tedarikçi kaybı ve 1,26 milyar dolarının bayi ile müşteri kaybından oluştuğu aktarıldı.

Otomotiv personellerinin grevi

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin emekçinin yeni mukavelesine yönelik görüşmelerinden mevcut kontratın bitiş tarihi olan 14 Eylül prestijiyle mutabakat çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin emekçi greve gitme kararı almıştı.

Böylece 3 büyük araba üreticisini amaç alan otomotiv çalışanlarının grevi, 15 Eylül’de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde birinci kere 3 araba fabrikasının emekçileri birlikte greve gitmişti.

Sendika, 22 Eylül’de yeni mukavele görüşmelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle GM ve Stellantis’e karşı grevi genişleteceklerini duyurmuştu. Bu kapsamda GM ve Stellantis’in 20 eyaletteki 38 tesisinde daha çalışanların iş durduracağı bildirilmişti.

UAW, geçen hafta da Ford Motor ve GM’de çalışan 7 bin üyesinin daha greve gideceğini, kontratta iyileştirmeler yapıldığı için Stellantis’te ise yeni bir grev olmayacağını açıklamıştı.

Sendikadan geçen hafta yapılan açıklamada, araba üreticileriyle yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiği belirtilmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!