USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Macron, Airbus’a Kanada titanyum yaptırımlarının hafifletilmesi konusunda yardımcı oldu

macron airbusa kanada titanyum yaptirimlarinin hafifletilmesi konusunda yardimci oldu vAvbeSQ.jpg
macron airbusa kanada titanyum yaptirimlarinin hafifletilmesi konusunda yardimci oldu vAvbeSQ.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üst seviye bir diplomatik teşebbüste bulunarak Airbus ve başka havacılık şirketlerinin Rus titanyumuna yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasını sağlamak üzere Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya şahsen ulaştı. Bu müdahale, Kanada’nın havacılık ve uzay üretimi için hayati ehemmiyet taşıyan metale yaptırım uygulama kararının akabinde Mart ayında yapılan bir telefon görüşmesi sırasında gerçekleşti.

Merkezi Fransa’da bulunan Airbus ve Rus titanyumuna bağımlı öteki şirketler, Kanada’nın müttefiklerinden ayrılarak bu materyale yaptırım uygulaması karşısında alarma geçmişti. Yaptırımlar, dayanıklılığı ve hafifliği nedeniyle motor kesimleri ve iniş ekiplerinin üretimi için gerekli olan havacılık sınıfı titanyumun en büyük üreticisi olan VSMPO-AVISMA’yı amaç aldı.

Macron’un gayretleri, Fransız başkana yakın bir kaynak tarafından “önemli bir çaba” olarak nitelendirildi ve uygulanan kapsamlı diplomatik ve endüstriyel baskının altı çizildi. Lobi faaliyetleri en az bir diğer Avrupa hükümeti tarafından da desteklendi. Reuters’in haberine nazaran, başlangıçtaki dirence karşın Kanada birkaç gün içinde tavrını değiştirerek Airbus ve başkalarına muafiyet tanıdı. Bu karar Kanada’da yaptırım siyasetine ait siyasi bir tartışma başlattı ve Ukrayna’nın büyükelçisinden tenkit aldı.

Kanada havacılık ve uzay sanayisi yaptırımlar karşısında şaşkınlığa uğradı ve ilgili taraflar derhal Ottawa’ya davette bulundu. Bilhassa Airbus, A350-1000 jetinin tüm iniş ekipleri Ontario’daki tek bir fabrikada üretildiği için lobi çalışmalarının ön saflarında yer aldı. ABD’li havacılık devi RTX, Collins Aerospace iştiraki aracılığıyla Toronto yakınlarındaki Oakville fabrikasında tedarik kesintileriyle karşılaştı. Nisan ayında RTX, kısmen Kanada yaptırımları nedeniyle yeni tedarik sağlamak için 175 milyon dolarlık bir masraf bildirdi.

Ancak Boeing, Kanada’da Boeing’in 787 Dreamliner’ı için iniş grupları üreten Fransız ekipman tedarikçisi Safran’a (EPA:SAF) verilen farklı bir muafiyet sayesinde kesintiden kaçınmayı başardı. Safran’a Kanada yaptırımlarından muafiyet tanınarak VSMPO titanyum kullanılarak 787 iniş ekibi üretiminin devam etmesi sağlandı. Bu ortada Boeing, titanyumu yüklü olarak ABD’den tedarik ettiğini ve uzun vadeli tedarik sürekliliğini sağlamak için çalıştığını belirtti.

Airbus, Aralık 2022’de Rus titanyumunu yıllar değil aylar içinde etaplı olarak terk etme niyetini açıkladı ve belli bir gaye tarih verilmemiş olsa da bağımlılığını azaltmak için etkin olarak çalışıyor. Kanada tarafından sağlanan muafiyetlerin üç yıl süreceği ve bu müddet zarfında havacılık sanayisinin tedarik zincirlerini ayarlamasının beklendiği bildiriliyor.

Bu gelişme, havacılık ve uzay sanayisinin Rusya ve Çin üzere ülkelerin stratejik gereçlerine olan bağımlılığına ait daha geniş çaplı tasaların yaşandığı bir ortamda ortaya çıktı.

Çin’in geçtiğimiz günlerde 1 Temmuz’dan itibaren birtakım hassas havacılık ve uzay bileşenlerinin ihracatını denetim edeceğini açıklaması, global havacılık tedarik zincirinin karmaşıklığını daha da arttırdı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!