USD32,26
EURO34,87
CHF35,33
JPY0,205500
RUB0,360100
GBP41,20
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,76
BTC67.660,98

OECD: Metropol ve kırsal ortasında gelir eşitsizliği büyüyor

oecd metropol ve kirsal ortasinda gelir esitsizligi buyuyor rdOsWGN.jpg
oecd metropol ve kirsal ortasinda gelir esitsizligi buyuyor rdOsWGN.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OECD’nin Bölgesel Görünüm Raporu’na nazaran, son 20 yılda düşük gelirli ekonomilerdeki yüksek büyüme performansına bağlı olarak kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) düzeyleri OECD ekonomileri ortasında birbirine yakınlaştı.

Buna karşın, ilgili dataların olduğu 27 OECD ülkesinden 15’inde metropol ve kırsalda gelir eşitsizliği büyüdü. GSYH, metropol bölgelerde kırsaldan ortalama yüzde 32 daha yüksek düzeye ulaştı. Kentler büyümeye ve yetişmiş çalışanları çekmeye devam ettikçe, başka bölgelerde çalışan sayısı ve nüfus daraldı.

Bölgeler ortasındaki kelam konusu “kalıcı eşitsizliklerin” giderilmesi için ise özel tasarlanmış siyasetlere ve kurumsal adımlara muhtaçlık duyuluyor.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, rapora ait değerlendirmesinde, mevcut bilgilere nazaran kelam konusu 27 OECD ülkesinden 15’inde bölgeler ortasındaki gelir farkının genişlediğinin görüldüğünü belirterek, “Bu durum büyük ölçüde çalışanlar ve işletmeler için daha az fırsata erişimle açıklanıyor. Geri kalmış bölgelerde büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olmak için siyaset çerçeveleri kalıcı eşitsizlikleri ele almalı, kamu hizmetlerine ve altyapıya erişimi güzelleştirmeli, üretkenliği ve rekabet gücünü artırmalı. Bölgeler için dijital dönüşüm fırsatlarının daha âlâ kıymetlendirilmesi, yönetişim ve hükümet kapasitesinin uygunlaştırılması de bu adımlara dahil olmalı.” tabirlerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!