USD32,94
EURO35,38
CHF36,92
JPY0,206900
RUB0,374400
GBP41,80
EURO/USD1,07
BIST10.767,85
GR. ALTIN2.466,91
BTC60.305,19

IMF: İklim yatırımları için özel kesim daha fazla finansman ayırmalı

imf iklim yatirimlari icin ozel kesim daha fazla finansman ayirmali rIONzQ.jpg
imf iklim yatirimlari icin ozel kesim daha fazla finansman ayirmali rIONzQ.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF), Global Finansal İstikrar Raporu’nun “Yükselen Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ekonomilerde Özel İklim Finansmanının Ortaya Çıkarılmasına Yönelik Finansal Politikalar” başlıklı analitik kısmını yayımladı.

Raporda, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için global iklim yatırımlarının 2030’a kadar yıllık yaklaşık 5 trilyon dolara ulaşmasının gerekeceği, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde ise iklim değişikliğinin tesirlerinin hafifletilmesine yönelik yatırım gereksiniminin birebir periyotta 2 trilyon dolara çıkacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde, şiddetli piyasa şartlarında sonlu mali alan göz önüne alındığında, iklim değişikliğinin tesirlerinin hafifletilmesine yönelik yatırımların finansmanında özel bölümün kilit bir rol oynaması gerekeceği belirtilen raporda, bu ülkelerdeki yatırım gereksiniminin birçoklarının özel bölüm tarafından karşılaması gerektiği, kamu yatırımlarındaki artışın hudutlu olmasının beklendiği aktarıldı.

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde 2030’a kadar özel dalın iklim yatırımlarının yaklaşık yüzde 80’ini sağlaması gerekeceğinin kestirim edildiği belirtildi.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte ekonomilerde özel sermaye için alımlı bir ortam yaratmak gayesiyle geniş bir siyaset karışımına muhtaçlık olduğu vurgulanan raporda, karbon fiyatlandırmasının sermaye akışlarını düşük karbonlu yatırımlara kaydırmada son derece tesirli olabileceği lakin siyaset yapıcıların bunu ek siyasetlerle tamamlaması gerektiğine işaret edildi.

“Karbon fiyatlandırması siyaset karışımının ayrılmaz bir modülü olmalı”

Öte yandan IMF, Mali İzleme Raporu’nun “İklim Dönüm Noktası: Isınan Dünyada Maliye Politikaları” başlıklı birinci kısmını yayımladı.

Net sıfır emisyon gayelerine ulaşmaya yönelik çoğunlukla harcamaya dayalı tedbirlere güvenmenin giderek daha maliyetli hale geleceği vurgulanan raporda, bu durumun yüksek emisyonlu bir ülke için kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 45-50 düzeyine çıkaracağı ve borcun sürdürülemez bir seyre girmesine neden olabileceği ihtarında bulunuldu.

Raporda, hudutlu bir iklim hareketinin ise dünyayı global ısınmanın olumsuz sonuçlarına maruz bırakacağı kaydedildi.

Emisyonları azaltmada uygun maliyetli olan ve tıpkı vakitte borç yükünü hafifletmek için gelir sağlayacak karbon fiyatlandırmasının uygulanabileceği vurgulanan raporda, karbon fiyatlandırmasının siyaset karışımının ayrılmaz bir kesimi olması gerektiği söz edildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!