USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Trump ‘dolandırıcılık davası’ için mahkemede

trump dolandiricilik davasi icin mahkemede lgqRuMT.jpg
trump dolandiricilik davasi icin mahkemede lgqRuMT.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manhattan mahkemesindeki duruşmaya istekli olarak gelen Eski ABD Lideri Donald Trump bina girişinde basın mensuplarına konuştu.

Trump, hakkındaki ve şirketlerine yönelik dolandırıcılık suçlamalarını “Tüm vakitlerin en büyük cadı avının devamı” biçiminde tanımlayarak davayı açan New York Başsavcısı Letitia James’e yüklendi.

Trump, davanın “aldatmaca ve düzmece”, mali kayıtlarının ise “olağanüstü” olduğunu öne sürerek “Hiçbir banka etkilenmedi, hiçbir banka ziyan görmedi” tabirlerini kullandı.

James de mahkeme girişinde yaptığı açıklamada, eski bir Lider olsa bile ülkede hiç kimsenin kanunların üzerinde olmadığını kaydetti.

Daha evvel hakkında “cinsel taciz” ve “vergi dolandırıcılığı” suçlamalarıyla açılan davaların duruşmalarının birçoğuna katılmayan eski ABD Lideri’nin, bugünkü duruşmaya, söz verme zaruriliği bulunmamasına karşın katılacağını açıklaması “sürpriz bir gelişme” olarak değerlendirilmişti.

250 milyon dolar orta cezası talep ediliyor

Başsavcı James, Trump’ın, servetini 3,6 milyar dolar artırdığını öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York’ta bir daha şirket kurmasını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

“Emlak dalında yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Lider ve “Trump Organization” isimli şirketinin muahedelerde ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına çok bedel biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından şahısları dolandırdığına ait suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında daima palavra söyleyerek uygun kurallarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

Suçlamaların onanması durumunda Trump’ın kimi şirketlerinin denetimi, mahkemece atanan kayyuma devredilebilecek.

Trump’ın avukatı Christopher Kise, kararı “gerçeklerden ve yürürlükteki hukuktan büsbütün kopuk” olarak nitelemiş, itiraz müracaatında bulunacaklarını bildirmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!