USD32,77
EURO35,10
CHF36,76
JPY0,209100
RUB0,373100
GBP41,82
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.449,79
BTC66.290,94

ABD Temsilciler Meclisi tarihinde bir birinci

abd temsilciler meclisi tarihinde bir birinci NBjuZCIM.jpg
abd temsilciler meclisi tarihinde bir birinci NBjuZCIM.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, Cumhuriyetçiler içindeki dayanağının azalmasının akabinde mecliste yapılan oylamada vazifesinden düşürülerek, Amerikan tarihinde kendi partisinden üyelerin de oylarıyla koltuğundan edilen birinci meclis lideri oldu.

Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Matt Gaetz’in dün kendisi de Cumhuriyetçi olan Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin koltuğundan edilmesi için sunduğu önerge bugün oylamaya sunuldu.

Önerge, 210 “hayır” oyuna rağmen, 216 “evet” oyuyla kabul edildi.

McCarthy’nin vazifesinden edilmesine Demokratların yanı sıra 8 Cumhuriyetçi “evet” oyu verdi.

McCarthy böylelikle Temsilciler Meclisi başkanlığı vazifesinden edilmiş oldu fakat temsilci olmaya devam edecek.

Yeni bir lider seçilene kadar Temsilciler Meclisi’ne süreksiz lider olarak Cumhuriyetçi Temsilci Patrick McHenry atandı.

ABD Temsilciler Meclisinde 110 yıldan fazla müddettir meclis liderinin koltuğundan edilmesi için birinci defa oylama yapıldı.

McCarthy, kendi partisi içindeki dayanağın azalmasının akabinde çağdaş Amerikan tarihinde kendi partisinden üyelerin oylarıyla misyonundan düşürülen birinci Temsilciler Meclisi Lideri olarak kayda geçti.

McCarthy, 15 defa yapılan oylamada lider seçilebilmişti

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçiler içindeki çok sağcı bir küme ile McCarthy ortasındaki gerginlik uzun müddettir devam ediyordu.

Bu kümede yer alan Florida Temsilcisi Cumhuriyetçi Gaetz, ocak ayında McCarthy’nin Temsilciler Meclisi Lideri olmasına karşı çıkmıştı.

Gaetz ve beraberindeki kümesi ikna etmek için birtakım ödünler vermek zorunda kalan McCarthy, 15 sefer yapılan oylamanın akabinde fakat lider seçilebilmişti.

McCarthy’nin meclis lideri olmak için kendisini desteklemeyen Cumhuriyetçilere verdiği ödünler ortasında, koltuğundan edilmesi istikametinde oylama yapılması için bir temsilcinin önergesinin kâfi olması da yer alıyordu.

Gerginlik bütçe görüşmeleri sürecinde daha da arttı

Gaetz ile McCarthy ortasındaki gerginlik son periyotta giderek arttı. Gaetz, McCarthy’nin Demokratlara “tavizler” verdiğini savunarak âlâ bir önder olmadığını ima etmişti.

McCarthy ise Gaetz’in, ülke için bir şeyler yapmaktan çok şahsî çıkarı için televizyonlara röportaj vermekle meşgul olduğunu kaydetmişti.

Gaetz son olarak McCarthy’nin bütçe görüşmeleri kapsamında ABD Lideri Joe Biden ve Demokratlarla Ukrayna’ya yardımlar konusunda bilinmeyen bir muahede yaptığını tez etmişti.

Cumhuriyetçi Parti içinde çok sağcı üyeler hudut sıkıntılarının çözülmesi için daha agresif adımlar atılmasını ve Ukrayna yardımları ve harcamaların olabildiğince azaltılmasını talep ediyor.

Trump’tan Kongre’deki Cumhuriyetçilere eleştiri

Eski ABD Lideri Donald Trump, oylama öncesi kendi toplumsal medya platformu TruthSocial’dan yaptığı açıklamada Cumhuriyetçilerin kendi ortasındaki çekişmesini eleştirdi.

Trump, “Cumhuriyetçiler neden daima kendi ortalarında hengame ediyor? Neden ülkemizi mahveden radikal sol Demokratlarla uğraş etmiyorlar?” tabirini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!