USD32,77
EURO35,10
CHF36,76
JPY0,209100
RUB0,373100
GBP41,82
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.449,79
BTC66.290,94

AB’den kritik teknolojileri rakiplerinden müdafaa adımı

abden kritik teknolojileri rakiplerinden mudafaa adimi fcfyfTGy.jpg
abden kritik teknolojileri rakiplerinden mudafaa adimi fcfyfTGy.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Kurulu, Avrupa ekonomik güvenlik stratejisi kapsamında korumak istediği kritik teknolojilere yönelik hazırladığı tavsiye kararını açıkladı.

Buna nazaran, teknolojilerin dönüştürücü niteliği ve potansiyeli, sivil ve askeri olmak üzere ikili kullanımı, kimi teknolojilerin güvenliğe yahut insan haklarına ziyan verecek biçimde kullanılması üzere çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak bir liste hazırlandı.

Böylece, teknoloji güvenliği ve teknoloji sızıntısı ile ilgili en hassas ve acil risklere sahip 4 teknoloji alanı tespit edildi. Bu alanlar, yarı iletken, yapay zeka, kuantum teknolojileri ile biyoteknolojiler olarak sıralandı.

İleri yarı iletken teknolojileri ortasında mikroelektronik, fotonik, yüksek frekanslı çipler, yarı iletken üretim ekipmanları yer aldı.

İhracat denetimi kelam konusu olabilecek

Yüksek performanslı hesaplama, bulut bilgi tahlili, lisan ve şifreleme ile obje tanıma, yapay zeka teknolojileri içinde sınıflandırıldı.

Kuantum teknolojileri ortasında, kuantum hesaplama, kuantum kriptografi, kuantum irtibat algılama üzere ögelere yer verildi.

Biyoteknolojilere de genetik modifikasyon teknikleri, genom teknikleri ve sentetik biyoloji üzere alanlar dahil edildi.

Komisyon, üye ülkelere yıl sonuna kadar kelam konusu 4 kritik teknoloji alanında risk değerlendirmesi yapılmasını teklif etti. Toplu risk kıymetlendirme sürecinin akabinde kurulun, 2024 yılı ilkbahar periyodunda yeni teşebbüslerde bulunması bekleniyor.

Kararda ismi geçmemesine karşın kelam konusu risk değerlendirmesinin bilhassa Çin üzere rakip ülkeleri amaç aldığı düşünülüyor. AB’nin ileride bu alanlarda ihracat denetimleri uygulaması kelam konusu olabilecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!