USD32,26
EURO34,87
CHF35,33
JPY0,205500
RUB0,360100
GBP41,20
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,76
BTC67.660,98

Akaryakıt istasyonlarına taşıt tanıma sistemi mecburiliği

akaryakit istasyonlarina tasit tanima sistemi mecburiligi hiczwDO.jpg
akaryakit istasyonlarina tasit tanima sistemi mecburiligi hiczwDO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akaryakıt istasyonlarına, kayıt dışı iktisat ile faal uğraş gayesiyle akaryakıt alan araçların plaka bilgisini sisteme aktarabilen taşıt tanıma okuyucu sistemini (TTO) 2024 sonuna kadar en az bir pompalarına taktırmak zaruriliği getirildi.

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (GİB) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ulusal taşıt tanıma sistemi uygulama genel bildirisine nazaran, akaryakıt istasyonları, nitelikleri Darphane tarafından belirlenen ve Darphane ya da yetkili firmalar tarafından üretilen TTO’ları temin ederek 31 Aralık 2024 tarihine kadar taktıracaklar. TTO’ların montaj süreçlerine ilişkin süreçler Darphane tarafından belirlenecek.

Bu kapsamda, kiralama yoluyla edinilen yahut işletmeye dâhil olan ve işte kullanılan taşıtlara birebir tarihe kadar ilişkin plaka bilgisi ile mükellefe ait bilgileri hafızasında tutan ve akaryakıt alımı sırasında bu bilgileri TTO’lara otomatik olarak ileten taşıt tanıma ünitesi (TTB) takılması mecburiliği da getirildi.

Darphane’den temin edilecek TTB’ler, yakıt verilen taşıtların yakıt depo girişine monte edilebilecek ve söküldüğünde tekrar kullanılamayacak özellikte olacak. Mecburilik kapsamında olmayan taşıtlara da isteğe bağlı olarak TTB taktırılabilecek.

Cihaz ve donanıma ait fiyatlar ile ulusal taşıt tanıma sistemi (UTTS) kapsamında verilecek hizmetlerden alınabilecek fiyatlar Darphane tarafından belirlenecek ve ilan edildiği ilgili yıl için geçerli olacak, her yılın başında Yİ-ÜFE oranında artırılacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!