USD32,24
EURO34,99
CHF35,32
JPY0,205000
RUB0,363600
GBP41,32
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,77
BTC68.886,52

AMB’nin anketinde enflasyon beklentisi sonlu yükseldi

ambnin anketinde enflasyon beklentisi sonlu yukseldi HXSOVLu.jpg
ambnin anketinde enflasyon beklentisi sonlu yukseldi HXSOVLu.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Ağustos ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarını açıkladı.

Buna nazaran, Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin 12 ay için ortalama enflasyon beklentisi Ağustos’ta, yüzde 3,4’ten yüzde 3,5’e, gelecek 3 yıl için enflasyon beklentisi de yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e yükseldi.

Bölgedeki tüketicilerin ekonomik büyümeye ait beklentileri bir evvelki aya nazaran hudutlu formda gerilerken, temmuzda eksi yüzde 0,7 olan tüketicilerin gelecek 12 aya ait ekonomik büyüme beklentisi Ağustos’ta eksi yüzde 0,8’e indi.

Tüketiciler, gelecek 12 ayda işsizliğin ortalama yüzde 11,1 olmasını beklerken, bu oran, Temmuz’da yüzde 11 olarak öngörülmüştü.

Konut fiyatlarının gelecek 12 ayda yüzde 2,3 artmasını bekleyen tüketiciler böylece marttan bu yana birinci defa bir yükseliş kestiriminde bulunurken, Temmuz’daki beklenti yüzde 2,1 artış olacağı istikametindeydi.

14 bin şahısla yapılıyor

AMB, orta vadede yüzde 2 enflasyon hedeflerken, bankanın Tüketici Beklentileri Anketi, aylık olarak yayınlanıyor.

Anket, Euro Bölgesi GSYH’sinin yaklaşık yüzde 85’ini temsil eden Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Belçika’dan yaklaşık 14 bin bireyle görüşülerek yapılıyor.

Enflasyon beklentileri, AMB’nin para siyasetinde değerli bir rol oynuyor. AMB’nin faiz artırımları konusunda ne kadar ileri ve hangi süratte gideceği enflasyonun görünümünü belirleyecek.

AMB’nin iktisatta resesyon beklentisine rağmen Temmuz 2022’den bu yana faiz oranlarını toplam 450 baz puan artırarak tarihin en süratli sıkılaştırma adımını atmış olması dikkati çekmişti.

Öte yandan, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) bilgilerine nazaran, Euro Bölgesi’nde temmuzda yüzde 5,3 olan yıllık enflasyon, ağustosta yüzde 5,2 düzeyinde belirlenmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!