USD32,17
EURO34,98
CHF35,23
JPY0,205700
RUB0,363400
GBP41,15
EURO/USD1,09
BIST10.639,80
GR. ALTIN2.435,02
BTC69.963,77

Barclays artık Fed’in Aralık ayında faizleri artıracağını düşünüyor

barclays artik fedin aralik ayinda faizleri artiracagini dusunuyor zFMqHHm.jpg
barclays artik fedin aralik ayinda faizleri artiracagini dusunuyor zFMqHHm.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Barclays, faiz oranı projeksiyonunu, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) Kasım ayındaki toplantısında muhtemel bir duraklamaya işaret eden son telaffuzlara nazaran ayarladı.

İş gücü piyasası, ekonomik faaliyet ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bilgilerinde görülen güçlenmeye karşın Barclays, daha evvel öngörülen 25 baz puanlık faiz artışını Aralık ayına erteleme kararı aldı.

Banka stratejistlerine nazaran yükselen tahvil getirileri, FOMC’ye yeni bir faiz artırımını değerlendirmeden evvel gelen dataları pahalandırmak için daha fazla vakit sağlıyor.

Analistler bir bilgi notunda, “Çoğu FOMC iştirakçisi, uzun vadeli getirilerdeki son artışı finansal şartların sıkılaşması olarak yorumluyor üzere görünüyor ve bunun siyaset faizinde bir artış için geçerli olabileceği görüşünü lisana getiriyor.” diye yazdı.

Bugün Powell’ın yapacağı konuşmayı kıymetlendiren stratejistler, iletinin Waller ve Williams’ınkiyle uyumlu olacağını düşünüyor:

Daha evvel şahin görüşlere sahip olan Lider Waller, kısa mühlet evvel duruşunda bir değişiklik olduğunu ve Kasım toplantısında bir duraklamaya meylettiğini belirtti. Waller ekonomik görünüm için iki senaryo üzerinde durdu:

Toplam talebin kademeli olarak arz ile daha âlâ ahenk sağladığı ve enflasyonun %2’lik maksada gerçek ilerlediği birinci senaryoda, siyaset faizinin sabit tutulması istikametinde fikir sundu. Bu, ekonomik şartlar istikrara kavuşurken “bekle ve gör” yaklaşımının tercih edildiğini gösteriyor.

Alternatif senaryo, enflasyon üzerinde kalıcı üst taraflı baskı oluşturabilecek güçlü talep ve ekonomik faaliyetin devam etmesini içeriyor. Bu durumda Waller, ek faiz artışı mümkünlüğünü değerlendirecektir.

Bu noktada kesin bir karar vermek için şimdi çok erken olduğunu kaydeden Waller, para siyasetine temkinli ve bilgilere bağlı bir yaklaşım önerdi.

Analistler son olarak şu kelamları sarf ediyor:

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!