USD32,58
EURO35,03
CHF36,86
JPY0,207300
RUB0,380100
GBP41,60
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.438,17
BTC65.443,53

BofA raporu: Tam bir toparlanma için enflasyonda manalı bir düşüş gerekiyor

bofa raporu tam bir toparlanma icin enflasyonda manali bir dusus gerekiyor dnpTNyI.jpg
bofa raporu tam bir toparlanma icin enflasyonda manali bir dusus gerekiyor dnpTNyI.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bank of America (BofA) Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 4-5 Ekim’de yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıya katılan fon yöneticilerinin izlenimlerini aktardı.

Şimşek ile görüşen fon yöneticileri değerlendirmelerinde, Bakan Şimşek’in şeffaf ve dürüst olduğunu düşündüklerini söz ederek, siyasetçilerin ortodoks iktisada takviyesi göz önüne alındığında siyasetin tekrar yoluna girdiğini düşündüklerini kaydettiler.

Yatırımcıların en büyük kaygısını yürütülmekte olan siyasetin bilakis çevrilmesi oluşturdu.

“Hızlı toparlanma var lakin…”

Türkiye’yi çok süratli toparlanmayı yönetecek bir iktisat olarak gördüklerini tabir eden yöneticiler, tam olarak bir toparlanma görebilmeleri için enflasyonda manalı bir düşüş görmeleri ve Döviz tamponlarının oluşması gerektiğini işaret ettiler.

Yabancı fon yöneticilerine nazaran, Türkiye’de CDS/tahvil yayılmalarında da anlaşılacağı üzere Türkiye’ye ait risk değerlendirmesi son aylarda düzgünleşme gösteriyor. Piyasa şu anda 12-18 aylık bir gelecekte 1-2 kademe yükselme bekliyor.

Yakın vadedeki dış yükümlülüklerle ilgili telaşların başında bilhassa de hayli ağır görünen 2024-27 geri ödeme planları geliyor.

“AİHM mahkeme kararlarına uyulmaması dikkat çekiyor”

Bunun Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın misyon alanı dışında olduğunu farında olduklarını lisana getiren yatırımcılara nazaran, teknik zorluklarla sonuçlanan birtakım iç/dış siyaset faktörleri kelam konusu.

AB Dış Aksiyon Hizmetleri’nin Doğu Akdeniz aramaları nedeniyle Türkiye’ye yaptırımları bulunduğunu hatırlatan yatırımcılar, “Bu da tahvil piyasasında rastgele bir yaptırım olmamasına karşın Türk tahvillerinin çeşitli veritabanlarında “yaptırımlı” olarak algılanmasına neden oluyor ve vakit zaman bunu müşterilerimize açıklamak zorunda kalıyoruz” değerlendirmesi yapıyor.

Avrupa Kurulu’nun AİHM mahkeme kararlarının uygulanması konusunda Türkiye’yi incelediği gerçeği de dikkat çekiyor ve kimi Avrupa emeklilik fonlarının Türk devlet tahvillerini büsbütün hariç tutmasının gerisinde duruyor. Bu problemlerin tahliline yönelik her türlü uğraşın faydalı olacağı belirtiliyor.

“Piyasa sarsıntı yardım finansmanına bağlı etiketli bir tahvile olumlu bakabilir”

Piyasanın zelzele yardım finansmanına bağlı etiketli bir tahvile olumlu bakacağını düşünen yatırımcılar, “Bu, özel gelişmekte olan piyasa fonlarının dışında ilgi çekebilecek bir alan” görüşünü lisana getiriyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!