USD32,22
EURO34,97
CHF35,32
JPY0,205600
RUB0,363400
GBP41,19
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,56
BTC68.736,60

Borsa İstanbul, Teşebbüs Sermayesi Pazarı’nı (GSP) kurdu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul, girişimcilere takviye olmak için yeni bir pazar oluşturdu. Teşebbüs Sermayesi Pazarı ismi verilen bu pazar, halka arz edilecek şirketler için yeni bir fırsat sunuyor. Bu pazarda süreç görecek şirketler, SPK ve Borsa İstanbul’un kurallarına uyacak. Bu sayede şirketlerin şeffaflığı ve güvenilirliği artacak.

BİST, büyüme potansiyeli olan şirketlere yeni bir finansman imkanı sağladı. Teşebbüs Sermayesi Pazarı (GSP) ismi verilen bu pazar, şirketlerin yalnızca nitelikli ve kurumsal yatırımcılara pay senedi satarak kaynak bulmalarına imkan tanıyor. Bu pazarda süreç gören pay senetleri, Borsa İstanbul Hisse Piyasası’nda da alınıp satılabiliyor. Bu sayede şirketlerin kıymeti ve tanınırlığı artıyor.

Girişimcilere yeni bir pazar açıldı: Teşebbüs Sermayesi Pazarı

Borsa İstanbul, girişimcilere yeni bir finansman yolu açtı. Borsanın duyurusuna nazaran borsaya girmek isteyen şirketlerin, Borsa Kotasyon Yönergesi’nde belirtilen şartları yerine getirmeleri ve Sermaye Piyasası Heyetinin (SPK) onayladığı bir izahname hazırlamaları gerekiyor.

Bu kaideleri sağlayan şirketler, pay senetlerini yatırım kuruluşları vasıtasıyla yalnızca nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satabiliyor. Bu pay senetleri, Teşebbüs Sermayesi Pazarı’nda (GSP) da süreç görüyor. Lakin bu pazarda da yalnızca nitelikli ve kurumsal yatırımcılar alım satım yapabiliyor. Bu sayede şirketler, sermaye piyasasından kaynak sağlarken yatırımcılar da inançlı bir halde yatırım yapabiliyor.

Yeni pazar için yönergeler güncellendi

Borsa İstanbul, bu pazar için Kotasyon Yönergesi ve Hisse Piyasası Yönergesi’nde değişiklikler yaptığını duyurdu. Güncellenen yönergeler, Borsa İstanbul’un kurumsal internet sitesinde yayımlandı.

Şirketler, kurumsallaşma sürecini tamamladıktan ve büyüdükten sonra pay senetlerini halka arz etmek için başvurabiliyor. Bu pazar, şirketlere daha erken finansman imkanı sunarak büyüme ve kurumsallaşma gayelerini daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

Bu makale birinci olarak halkaarz.net üzerinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!