USD32,26
EURO34,87
CHF35,33
JPY0,205500
RUB0,360100
GBP41,20
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,76
BTC67.660,98

Coinbase, IRS’in kripto vergi teklifine karşı çıktı

coinbase irsin kripto vergi teklifine karsi cikti uCGJv.jpg
coinbase irsin kripto vergi teklifine karsi cikti uCGJv.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase (COIN), ABD Ulusal Gelirler Yönetiminin (IRS) yakın tarihte açıkladığı teklifin, bölümü ve Amerikalıların kapalılığını tehlikeye atacağını savunuyor.

IRS, yakın vakitte kripto brokerlerini resmi olarak tanımak ve onlara, kendileri ile müşterilerinin yanlışsız bir formda nasıl vergi ödeyebilecekleri konusunda talimat vermek ismine bir kural önerdi. Lakin Coinbase, kurula gönderdiği mektupta, “Amerikalıların günlük ömürde asla karşılaşmadıkları” bu kuralın “kontrolsüz ve sınırsız bir takip edilme” manasına geldiğini söyledi.

Coinbase Küresel Inc.’in vergi lider yardımcısı Lawrence Zlatkin‘in mektubuna nazaran “Bu kurallar, IRS’in düzgünleştirmeye çalıştığı vergi mükellefi hizmetlerini bozacak ve bunların yerini anlaşılmaz ve çok derecede külfetli bir dizi yeni raporlama gerekliliği alacak.”

Daha evvel de ABD merkezli bir kripto savunma kümesi olan Blockchain Association, kararların benimsenmesinin, ABD’deki dalı bitirebileceğini savunmuştu.

IRS, Coinbase’in mektubundan birkaç saat evvel, komitenin kripto kesiminden alması gereken fakat alamadığı “vergi açıklarına” dikkat çekti. Ayrıyeten komite, “dijital varlıkları ve kripto para birimlerini” gitgide büyüyen bir sorunun kıymetli bir modülü olarak nitelendirdi.

Hazine Bakanlığı, Ağustos ayında 2021 Altyapı Yatırım ve İşler Maddesi’ne uygun olan yaklaşık 300 sayfalık bir önerge yayımladı. Buradaki kurallar merkezi kripto borsaları, ödeme ve cüzdan sağlayıcılar, kimi merkeziyetsiz borsalar ve kripto para ünitelerini kullanan kişi yahut kuruluşlara yönelik raporlama yükümlülüklerini belirliyordu.

Senatör Elizabeth Warren (D-Mass.) ve başka Demokrat senatörler, IRS’e sanayiden gelen şikayetlerini reddetmesini önerdi. Milletvekillerinin esas kaygısı, önerilen kuralların yürürlüğe girmesinin uzun sürmesi ve bu durumun, “yasalara uyan Amerikalıları dezavantajlı bir duruma düşürmesi.” Bu yüzden senatörler, kuralın “mümkün olduğunca çabuk” bir halde uygulanmasını söylüyor.

Ancak Coinbase, kuruldan “uyumluluk gerekliliklerini klâsik finanstakilere emsal, dijital varlıklardaki süreçleri sınırlayan” teklifi düzenlemesini istiyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!