USD32,93
EURO35,40
CHF36,92
JPY0,207000
RUB0,374300
GBP41,96
EURO/USD1,07
BIST10.767,85
GR. ALTIN2.461,65
BTC60.607,80

Şimşek: Dijital vergi dairesini devreye alıyoruz

simsek dijital vergi dairesini devreye aliyoruz thsnFgKb.jpg
simsek dijital vergi dairesini devreye aliyoruz thsnFgKb.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı iktisatla uğraş gayesiyle Resmi Gazete’de yayımlanan bildirilerle getirdikleri yeni düzenlemeleri ve akaryakıt alımlarında kullanılacak yeni sistemi kıymetlendirdi.

Yapılan düzenlemeler kapsamında, Gelir Yönetimi Başkanlığının, elektronik uygulamalar kapsamında artık de Dijital Vergi Dairesi’ni devreye alacağını aktaran Şimşek, elektronik ortamda sunulan hizmetlerin tek çatı altında birleştirilerek mükelleflere elektronik uygulamalara kolay, süratli ve inançlı formda erişme imkanı sağlanacağını söyledi.

Şimşek, bilişim teknolojilerinin getirdiği imkanlardan daha fazla yararlanılması emeliyle geliştirilen Dijital Vergi Dairesi’nin “dijital.gib.gov.tr” adresinden hizmet vereceğini belirtirken, “Dijital Vergi Dairesi, beyanname, bildirim, dilekçe üzere evrakların elektronik ortamda verilebilmesi ve bu evraklara ait süreçlerin sonuçlarının elektronik ortamda sunulması ile vergilendirmeye ait ödevlerin yerine getirilmesinde çarçabuk kullanılabilecek. Başkanlık tarafından geliştirilen ve halihazırda her birisine farklı internet adresinden giriş yapılabilen İnteraktif Vergi Dairesi, Elektronik Beyanname Sistemi, İnternet Vergi Dairesi ve Hazır Beyan Sistemi üzere uygulamalara artık Dijital Vergi Dairesi üzerinden erişilebilecek.” diye konuştu.

Şimşek, Dijital Vergi Dairesi’yle vergi dairesine gitmeden tüm süreçlerin yapılabileceğini, mükellefiyet ve “Borcu yoktur” yazısı üzere kimi süreçlerin büsbütün elektronik ortamda gerçekleştirilebileceğini lisana getirerek, şöyle devam etti:

“İnternet Vergi Dairesi ile İnteraktif Vergi Dairesi’ndeki tüm süreçler kademeli olarak Dijital Vergi Dairesi’ne alınacak ve mükelleflerin bir noktadan süreç yapabilmeleri temin edilecek. Vergilendirme hizmetlerinde yapay zeka uygulamalarını da geliştiren Başkanlık, ilerleyen süreçte, mükelleflerin yaptığı müracaatlar üzerine vergi dairesince yapılan süreçleri, robotik süreçler ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak Dijital Vergi Dairesi üzerinden yapacak. Vergi dairesine gidilmeden mükelleflerin süreçleri anında çözülecek. Vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesi daha kolay ve süratli olacak.”

Akaryakıt bölümünden istenilen teminatlarda kolaylık

Şimşek, bir öbür bildiriyle dağıtıcılık, bayilik yahut madeni yağ lisansına sahip firmalardan yeni işe başlayanlar ve faaliyetlerine devam edenler ile bandrollü eser üretici ve ithalatçılarına, doğacak vergi borçlarına karşılık teminat verme mecburiliği getirildiğini anımsatarak, “Bu kapsamda teminat olarak verilebilecek bedeller ortasına sigorta şirketlerince verilen kefalet senetleri de ekleniyor. Böylelikle mükelleflerin teminat olarak verebilecekleri değerler çeşitlendirilmiş ve finansmana erişim kolaylaştırılmış oldu.” diye konuştu.

Ayrıca e-Belge uygulamalarının kapsamının genişletilmesi çalışmaları kapsamında, Güç Piyasası Düzenleme Kurumundan şarj ağı işletmeci lisansı alan mükellefler ile bu mükellefler tarafından sertifika verilen şarj istasyonu işletmecilerine e-fatura uygulamasına dahil olma zaruriliği getirildiğini vurgulayan Şimşek, şunları aktardı:

“Konu ile ilgili bildirim de yayımlandı. Elektrikli araçlara hizmet sağlayan şarj ağı ve şarj istasyonu işletmecileri 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren e-faturaya geçecek. Kelam konusu mükellefler, şarj hizmetine ait meblağ ne olursa olsun verilen hizmet karşılığında kesinlikle e-fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyecek. Tekrar bu mükellefler faturaları teslim anında düzenlemek zorunda olacak. Kimi istisnai hallerde faturalar 7 gün içinde düzenlenebilecek.”

Nihai tüketici ismiyle düzenlenebilecek e-arşiv fatura meblağı 4 bin 400 liraya çıkarıldı

Şimşek, faturada malı yahut hizmeti satın alan bireylere ilişkin bilgilerin yer almasının mecburî olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Aktif büyüklük yahut öz sermaye üzere birtakım şartları sağlamaları nedeniyle ödeme kaydedici aygıt kullanımından muaf olanlar ile İnançlı Taşınabilir Ödeme ve Elektronik Doküman İdare Sistemi’nden yararlanan bu mükellefler, artık 4 bin 400 liraya kadar olan mal ve hizmet satışlarında alıcı bilgilerine yer vermeden ‘nihai tüketici’ ismi ile e-arşiv fatura düzenleyebilecek. Böylelikle, sonuncu tüketici ismiyle düzenlenebilecek e-arşiv fatura fiyatı 500 liradan 4 bin 400 liraya çıkarıldı. Getirilen bu yenilikler bir yandan mükelleflerin ahenk maliyetlerini azaltırken, bir yandan da yönetimin tahlil ve kontrol kapasitesini artıracak. Elektronik doküman kapsamının genişletilmesi ve bu dokümanlarda yer alan bilgilerin anlık olarak Başkanlık sistemlerine ulaşmasıyla birlikte mükellef bazlı ya da bölüm bazlı tahliller hızla yapılabilecek. Hasılat ve harcamaları elektronik ortamda izlenen mükelleflerin mümkün kayıt dışı faaliyetleri çarçabuk tespit edilebilecek ve kontrol faaliyetlerinde aktiflik artırılacak.”

“Yeni bir sayfa açtık”

Resmi Gazete’de kısa mühlet evvel yayımlanan bildiriyle akaryakıt alımlarında taşıt plakalarının yeni jenerasyon muharrir kasalara elle yazılmadan otomatik olarak iletilmesini sağlayacak Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin hayata geçirileceğini de anımsatan Şimşek, böylelikle kusurlu ve yöntemsiz süreçlerin önüne geçilmesi hedefiyle akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğunun getirildiğine işaret etti.

Şimşek, “Kayıt dışılığın ağır olduğu bölümlerden biri olan akaryakıt piyasasında rekabet eşitliğinin sağlanması ve kayıt dışı iktisat ile aktif bir halde uğraş edilmesi hedefiyle bir seri önlem alan hükümetimiz, bu kez da akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma mecburiliği getirerek kayıt dışılık ile çabada yeni bir sayfa açtı.” sözlerini kullandı.

Bakan Şimşek, sistemle yakıt alan araçtan öbür bir aracın plakasına fiş düzenlenmesinin önleneceğini aktarırken, “Sistem, vergi mükelleflerinin işte kullandıkları taşıtlar için yapılacak akaryakıt ve LPG alımlarında 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren mecburî olarak kullanılacak.” bilgisini verdi.

Mükelleflerin, sahip oldukları, kiraladıkları ve işlerinde kullandıkları taşıtların depo girişlerine, halka ve etiket üzere araca ait bilgileri içeren bir taşıt tanıma ünitesi takılacağı bilgisini paylaşan Şimşek, sistemin işleyişini şöyle özetledi:

“Akaryakıt pompalarının tabancılarına bir taşıt tanıma okuyucu aygıtı takılacak. Taşıt tanıma okuyucu aygıtının taşıt tanıma ünitesini okuması sonucunda taşıt plakasının otomatik olarak yeni jenerasyon pompa ödeme kaydedici aygıtlara inançlı olarak iletilmesi sağlanacak. Yakıtın verilmesinin akabinde da fiş, sistem kapsamında düzenlendiğini gösteren bilgiyi içerecek halde otomatik olarak düzenlenecek. Akaryakıt alımı sırasında, akaryakıt pompalarına takılan taşıt tanıma okuyucu aygıtı ile taşıtların depolarına takılan taşıt tanıma ünitelerinin elektronik olarak haberleşmesi kesimde yaşanan usulsüzlüklerin önüne geçilmesine hizmet edecek. Sistem kapsamında anlık olarak Gelir Yönetimi Başkanlığına iletilen bilgiler kullanılarak mükelleflerin sarfiyat kayıtları denetim edilebilecek, sektörel tahliller yapılabilecek ve en kıymetlisi de yöntemsiz süreçlere tevessül edenler tespit edilerek haklarında yasal süreçler yapılacak.”

Şimşek, vergi mükelleflerinin, sistem üzerinden düzenlenmeyen fişleri masraflarının belgelendirilmesinde kullanamayacağına dikkati çekerek, bu sayede dalda düzmece doküman düzenlenmesi ve kullanılmasının önlenmiş olacağını, sistemin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından kurulup işletileceğini kaydetti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!