USD32,22
EURO34,97
CHF35,32
JPY0,205600
RUB0,363400
GBP41,19
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,56
BTC68.736,60

Dolar Ekim ayına güçlü pozisyonunu koruyarak başladı

dolar ekim ayina guclu pozisyonunu koruyarak basladi pXDOepi.jpg
dolar ekim ayina guclu pozisyonunu koruyarak basladi pXDOepi.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar endeksi, geçen haftanın ikinci yarısında son 10 ayın doruğundan gelen kısmi geri çekilme sonrası süratli toparlandı. 

Geçen haftanın kapanış gününde 105,6 düzeyine kadar gerileyen endeks, Cuma günü ABD’de güçlü gelen PCE ve enflasyon beklentisi bilgilerinin tesiriyle istikametini tekrar üst çevirerek haftayı 106 bandında kapatmayı başardı ve yükseliş serisini 11 haftaya taşıdı. 

Ekim ayının birinci iş gününde de paha kazanmaya devam den DXY, bugün 106,5 bandına ulaştı ve yıkarı istikametli güçlü trendin korunduğu görülüyor. Bugünkü değerli olayların başında Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı konuşma var. Piyasa iştirakçileri, Powell’ın bu seferki konuşmasında Fed’in para siyasetine yönelik son görüşlerini yakından takip edecek ve bilhassa faizlerin daha uzun müddet yüksek düzeylerde kalacağına dair telaffuzda bir değişiklik olup olmayacağına odaklanacak. 

Diğer yandan bu haftanın son iş gününde açıklanacak olan ve Fed’in faiz kararında kıymetli bir çıpa olarak gördüğü Tarım Dışı İstihdam da doların majör para ünitelerine karşı hareketini etkileyecek kritik bilgilerden biri. 

Diğer para ünitelerindeki son duruma bakıldığında doların güçlü pozisyonu devam ederken EUR/USD, son 9 ayın en düşük düzeyini test ettikten sonra sonlu reaksiyon alımlarının akabinde tarafını tekrar aşağı çevirdi. Hafta düşüşle başlayan EUR/USD, an prestijiyle 1,053 düzeyinde süreç görüyor.  Euro Bölgesi için açıklanan son datalara nazaran enflasyonun 2021 Ekim devrinden bu yana %4,3 ile en düşük düzeylere ulaşmasına karşın %2’lik gayeden hâlâ uzak olması piyasayı tatmin etmiyor üzere görünüyor. Bunun yanında düşüş eğilimindeki enflasyonla birlikte son PMI bilgilerinin imalat bölümündeki daralmayı teyit etmesi resesyon kaygılarının canlı kalmasına neden oluyor.

GBP/USD, geçen hafta kapanışına hakikat son 6 ayın en düşük düzeyinden gelen reaksiyon alımlarıyla 1,22 bandına yanlışsız bir sıçrama gördü. Lakin toparlanmanın kısıtlı kaldığı görülürken paritenin 1,21 bandına geri döndüğü görüldü. BoE’nin faiz konusundaki kararlı hali, enflasyonla uğraş açısından olumlu fiyatlanırken İngiltere’de de açıklanan PMI dataları imalat kesimindeki daralmayı yansıttı. Bununla birlikte Birleşik Krallık GSYİH’i ülke iktisadının ikinci çeyrekte binde 2 oranında büyüdüğü gösterdi.

USD/JPY, Ekim ayına yükselişle başladı ve son bir yılın tepesi olan 150 düzeyi hududuna ulaştı. Fed’in faizleri uzun müddet yüksek tutabileceğini söylemesine rağmen BoJ’un eksi faiz siyasetinde kalması Japon yenini baskılamaya devam ediyor. BoJ, Japon yeninde volatiliteyi engellemek ismine telaffuzlarına devam ederken piyasa, geçen Ekim ayında olduğu üzere direkt müdahale muhtemelliğine nazaran temkinli duruşunu koruyor. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!