USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Donald Trump New York’taki davada hatalı bulundu

donald trump new yorktaki davada hatali bulundu xZuHyGY.jpg
donald trump new yorktaki davada hatali bulundu xZuHyGY.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü dönüm noktası niteliğindeki bir kararla, New York’taki bir heyet tarafından yetişkin bir sinema oyuncusuna yapılan sus hissesi ödemesiyle ilgili iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan hatalı bulundu. Bu karar Trump’ı bir hatadan mahkum edilen birinci eski lider olarak tarihe geçirdi.

Trump karara reaksiyon göstererek davayı “rezalet” ve “hileli” olarak nitelendirdi ve yargıcı “yozlaşmış” olmakla eleştirdi. Temiz olduğunu sav ederek gayrete devam etme kelamı verdi ve “gerçek karar” olarak 5 Kasım’da yapılacak seçimleri işaret etti.

Biden-Harris kampanyası ise mahkumiyet kararını kimsenin hukukun üstünde olmadığının bir ispatı olarak kıymetlendirerek Trump’ı misyondan uzaklaştırmak için sandığın değerini vurguladı ve Trump’ın kampanyasını demokrasiye yönelik bir tehdit olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson günü utanç verici olarak nitelendirerek Demokratları siyasi çıkar için Trump’ı “saçma suçlamalarla” mahkum etmekle suçladı ve temyize gidileceğinden emin olduğunu tabir etti.

Beyaz Saray Danışmanlık Ofisi’nden Ian Sams ise hukukun üstünlüğüne hürmet duyduklarını belirterek daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Cumhuriyetçi Jim Jordan adalet sistemini eleştirerek kararı bir rezalet ve önyargılı bir sürecin sonucu olarak nitelendirirken, Demokrat Jerry Nadler mahkumiyeti, eski bir lider da dahil olmak üzere hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığı fikrinin bir ispatı olarak gördü.

Siyasi yelpazenin her iki tarafından gelen reaksiyonlar ortasında karara yönelik güçlü takviye ve kınama tabirleri yer aldı. Elise Stefanik ve Steve Scalise üzere birtakım Cumhuriyetçiler davayı yozlaşmış ve Amerikan aykırısı olarak nitelendirirken, Eric Swalwell ve Catherine Cortez Masto üzere Demokratlar hukukun üstünlüğünü ve adaletin yerini bulmasını kutladı.

Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton kararı Cumhuriyetçi Parti’nin aday belirleme sürecini tekrar gözden geçirmesi için kritik bir an olarak kıymetlendirdi. Senatör Lindsey Graham üzere öbürleri ise kararın potansiyel siyasi tesirleri üzerine spekülasyonlar yaptı.

Cumhuriyetçi Trump zıddı bir küme olan Lincoln Projesi, Trump’ın karar giymiş bir hatalı olarak adaylığı konusundaki telaşlarını lisana getirirken, eski Maryland Valisi Larry Hogan üzere öbürleri da yasal sürece hürmet gösterilmesi ve daha fazla bölücülükten kaçınılması davetinde bulundu.

Donald Trump Jr. sonuçtan duyduğu hayal kırıklığını kısa ve öz bir biçimde tabir ederken, sağcı aktivist Tim Pool’un tek sözlük yansısı çatışma hissini özetliyordu.

Adliye binasından çıkarken fotoğraflanan Trump’ın mahkumiyeti geniş bir yelpazede yansılara neden olurken, ülke seçimlere yaklaşırken temyiz ve daha fazla siyasi telaffuz için yer hazırlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!