USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Trump “dolandırıcılık davası” için ikinci gün de mahkemede

trump dolandiricilik davasi icin ikinci gun de mahkemede grpbOrQ.jpg
trump dolandiricilik davasi icin ikinci gun de mahkemede grpbOrQ.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski ABD Lideri Donald Trump, Manhattan’daki eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davaya araç konvoyu ile geldi.

Dava ile ilgili bugün toplumsal medya platformundan yaptığı paylaşımda New York Başsavcısı Letitia James’e yüklenen Trump, kelam konusu davanın “siyasi saiklerle” açıldığı argümanını tekrarladı.

Trump, başsavcının çok ender kullanılan bir yasa ile kendisine dava açmasının “çok haksız” olduğunu savunarak, “Yasa, siyasi olarak seçilmiş partizan bir savcının, tahminen arkadaşı olabilecek siyasi olarak seçilmiş bir yargıcı, siyasi rakibini yok etmeye ikna etmesine müsaade veriyor” tabirlerini paylaştı.

Söz konusu yasanın anayasal olabileceğini lakin adaletsiz olduğunu belirten Trump, başsavcı James hakkında “ırkçı”, “beceriksiz”, “korkunç”, “meczup” ve “canavar” formunda sözler kullandı.

Trump, gayrimenkullerinin James’in mahkemede belirlediği bedellerinin 50 ila 100 kat üzerinde olduğunu öne sürerek, başsavcıyı New York’ta şiddetli hataların salgın düzeyine ulaşmasına ve eyaletin yasa dışı göçmenlerle dolmasına müsaade vermekle suçladı.

Bugün duruşmada sav makamının birinci şahidi olarak dün şahit sandalyesine oturan Trump’ın emekli muhasebecisi Donald Bender’in tabirine ve öbür şahitlerin dinlenmesine devam edilecek.

Trump hakkındaki dolandırıcılık davası

Başsavcı James, Trump’ın, üç çocuğunun ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York’ta bir daha şirket kurmamasını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

“Emlak dalında yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Lider ve “Trump Organization” isimli şirketinin muahedelerde ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına çok bedel biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından şahısları dolandırdığına ait suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında daima palavra söyleyerek uygun koşullarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

Suçlamaların onanması durumunda Trump’ın kimi şirketlerinin denetimi, mahkemece atanan kayyuma devredilebilecek.

Davanın aralık ayı ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!