USD32,25
EURO34,90
CHF35,34
JPY0,206100
RUB0,360500
GBP41,25
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,75
BTC67.726,54

Trump hakkındaki dolandırıcılık davası üçüncü gününde

trump hakkindaki dolandiricilik davasi ucuncu gununde kuUEvjj.jpg
trump hakkindaki dolandiricilik davasi ucuncu gununde kuUEvjj.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trump, Manhattan’daki eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davanın üçüncü gününde de duruşmaya katıldı ve öğlen molasında Florida’daki malikanesine dönmek için mahkemeden ayrıldı.

Çıkışta gazetecilere konuşan Trump, davaya bakan Yargıç Arthur Engoron’a yüklenerek, “Yargıç, neye karar vereceğini aslında biliyor, o Demokrat bir yargıç.” sözünü kullandı.

Trump, New York Başsavcısı Letitia James’i de “sahte dava” açmakla eleştirdi ve “Şu anda Iowa’da, New Hampshire’da, Güney Carolina’da yahut Ohio’da olmayı tercih ederim. Fakat burada sıkışıp kaldım zira beni, Washington’daki Adalet Bakanlığı ile meşgul etmek için irtibat kuran yozlaşmış bir başsavcı var, zira anketlerde büyük farkla (ABD Lideri Joe) Biden’ın önünde gidiyorum.” dedi.

Mahkemeye gelme zaruriliği olmadığı halde niçin duruşmalara katıldığı sorusuna da Trump, “Çünkü basına bunun ne kadar yozlaşmış olduğunu göstermek istedim, zira bunu yapabilecek diğer kimse görünmüyordu.” halinde konuştu.

“Donald Trump gösterisi sona erdi”

Başsavcı ​​​​​​​James de öğlenden sonraki oturuma girerken gazetecilere, Trump’ın açıklamalarının saldırgan, temelsiz ve gerçeklerden mahrum olduğunu söyleyerek, “Bu dava, bireyler dolandırıcılık tertibine ve uygulamasına dahil olduğu için açıldı. Bu zorbalıklara boyun eğmeyeceğim.” sözlerini kullandı.

James, “Bay Trump artık burada değil. Donald Trump gösterisi sona erdi. Bu siyasi bir şovdan, bağış toplama gayeli bir gösteriden öteki bir şey değildi.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, Trump’ın avukatları bugün, Yargıç Engoron’un geçen hafta Trump ve başka sanıkların dolandırıcılıktan sorumlu olduğu hakkındaki kararına yönelik New York temyiz mahkemesine başvurdu.

Temyiz müracaatında, Yargıç Engoron’un karar verirken “hukuki ve/veya gerçek kusurlar yapıp yapmadığının, takdir yetkisini berbata kullandığının ve/veya yetkisini aşarak hareket edip etmediğinin” kıymetlendirilmesi talep edildi.

“Uygun bir vakitte tabir vereceğim”

Aralık ortasına kadar sürmesi beklenen kelam konusu yargılama sonucunda yargıç Engoron, Trump şirketlerine ne kadar para cezası verileceği, New York eyaletinde iş yapma ehliyetlerinin iptal edilip edilmeyeceği üzere bahisler üzerinde karara varacak.

Davanın cezai değil hukuksal bir dolandırıcılık davası olması ve savunma tarafının talep etmemesi nedeniyle mahkemede heyet bulunmuyor. Yargılama sonucunda rastgele birinin mahpus cezası alması öngörülmüyor.

Davanın aralık ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

Daha evvel hakkında “cinsel taciz” ve “vergi dolandırıcılığı” suçlamalarıyla açılan davaların duruşmalarının birçoğuna katılmayan eski ABD Lideri’nin, bu davanın duruşmalarına, söz verme zaruriliği bulunmamasına karşın katılacağını açıklaması “sürpriz bir gelişme” olarak değerlendirilmişti.

Trump, dün gazetecilerin davada tabir verip vermeyeceği hakkındaki sorusuna, “Evet, uygun bir vakitte tabir vereceğim.” yanıtını vermişti.

New York Başsavcı Letitia James, Trump’ın, üç çocuğunun ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York’ta bir daha şirket kurmamasını, 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını ve 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

“Emlak dalında yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Lider ve “Trump Organization” isimli şirketinin mutabakatlarda ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına çok paha biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından bireyleri dolandırdığına ait suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında daima palavra söyleyerek uygun kurallarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!