USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

Faiz indirimi spekülasyonları artarken dolar yeni taban düzeyleri gördü

faiz indirimi spekulasyonlari artarken dolar yeni taban duzeyleri gordu QyfHqTzj.jpg
faiz indirimi spekulasyonlari artarken dolar yeni taban duzeyleri gordu QyfHqTzj.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD doları Salı günü euro ve sterlin karşısında Nisan ayından bu yana en düşük noktasına ulaşarak çabasını sürdürdü. ABD ekonomik bilgilerindeki yumuşama, Federal Rezerv’in faiz indirimlerini bir an evvel uygulamaya koyması tarafındaki beklentileri ağırlaştırdı. İmalat faaliyetleri üst üste ikinci ayda da yavaşlama gösterdi ve inşaat harcamalarında beklenmedik bir düşüş yaşandı.

Bu dataların açıklanmasının akabinde, LSEG’in faiz mümkünlüğü uygulamasında belirtildiği üzere, Eylül ayına kadar bir faiz indirimi mümkünlüğü yaklaşık %59,1’e yükseldi. Bu, geçtiğimiz Cuma günü %55 olan olasılığa kıyasla kayda kıymet bir artış manasına geliyor ki bu da hafta başında %50’nin biraz altında olan bir artıştı.

Piyasa iştirakçileri artık dikkatlerini Cuma günü açıklanacak olan ve mevcut ekonomik şartlar hakkında daha fazla fikir vermesi beklenen ABD istihdam sayılarına çevirmiş durumda. Convera’dan James Kniveton, Federal Rezerv’in yüksek faiz siyaseti ve bunun iktisat üzerindeki tesirine dikkat çekerek, istihdam bilgilerinin ekonomik gerginliğin değerlendirilmesinde kilit rol oynayacağını öne sürdü.

İleriye bakıldığında, Fed’in Kasım toplantısında çeyrek puanlık bir faiz artırımına gitmesi ve yıl sonuna kadar toplam 41 baz puanlık bir sıkılaştırma yapması bekleniyor. Kniveton ayrıyeten, kritik bir Federal Rezerv toplantısı ve ABD seçimlerinin bir ortaya gelmesi nedeniyle Kasım ayının ABD doları için değişken bir devir olabileceğine dikkat çekti.

Federal Rezerv’in bir sonraki siyaset toplantısı, tüketici fiyat datalarının açıklanmasıyla tıpkı vakte denk gelen 12 Haziran’da sona erecek. Bu toplantıda siyasette rastgele bir değişiklik beklenmezken, yetkililer güncellenmiş ekonomik ve faiz oranı projeksiyonları sunacak.

Para ünitesini euro, sterlin ve yen de dahil olmak üzere altı büyük rakipten oluşan bir sepet karşısında izleyen dolar endeksi %0,05’lik marjinal bir düşüşle 103,99’a geriledi. Euro %0,11 paha kazanarak 1,09155$ ile 21 Mart’tan bu yana en yüksek düzeyine ulaşırken, sterlin %0,05 bedel kazanarak 1,2814$ ile 14 Mart’tan bu yana en güçlü düzeyine ulaştı. Dolar, 21 Mayıs’tan bu yana birinci defa 156 düzeyinin altına düştükten sonra yen karşısında hafif bir toparlanma göstererek %0,14 artışla 156,255 yen düzeyine yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor, lakin son enflasyon bilgileri siyaset yapıcıların bir sonraki gevşeme atağının zamanlamasını yine gözden geçirmelerine neden olabilir. Ayrıyeten, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası ayın ilerleyen günlerinde potansiyel olarak değerli siyaset toplantıları düzenleyecek.

Diğer döviz hareketlerinde, Yeni Zelanda doları 0,6194 dolara tırmanarak 8 Mart’tan bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Avustralya doları 0,66895 dolarda sabit kalarak iki haftanın doruğu olan 0,6695 dolara yakın pozisyonunu korudu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!