USD32,24
EURO34,99
CHF35,32
JPY0,205000
RUB0,363600
GBP41,32
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,77
BTC68.886,52

“İngiltere’de yurt içi enflasyon baskıları azalıyor”

ingilterede yurt ici enflasyon baskilari azaliyor KHtcpg.jpg
ingilterede yurt ici enflasyon baskilari azaliyor KHtcpg.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Siyaseti Komitesi Harici Üyesi Swati Dhingra, Londra merkezli araştırma kuruluşlu Royal Economic Society tarafından düzenlenen “Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Krizi” başlıklı tepede, BoE Para Siyaseti Komitesi tarihinde bu kadar uzun vadeli bir yüksek enflasyon sürecinin yaşanmadığını ve bunun “benzeri görülmemiş bir süreç” olduğunu kaydetti.

Komitenin faiz oranlarını yükseltme kararının yanlışsız olduğunu kaydeden Dhingra, “Bununla birlikte, faiz oranlarındaki artışın daha uzun bir vadeye yayıldığı daha ölçülü bir yol tercih edilebilirdi. Böylelikle, işletmeler ve hane halkı için daha istikrarlı bir geçiş olurdu ve keskin yükselişler yaşanmazdı.” dedi.

Dhingra, yüksek faizlerin iş gücü piyasasına yansıdığını ve iktisatta yumuşama görüldüğünü lisana getirerek, “Bu durum, maaş artışlarında daha yavaş bir artışa yol açacak ve yurt içi enflasyon baskılarının azaldığını göreceğiz. İleriye dönük tedbirler dikkate alındığında, önümüzdeki periyotta maaş artışları ortalama yüzde 5 ila 6 düzeyinde olacaktır.” halinde konuştu.

Son datalara nazaran, İngiltere’de ortalama maaş artışları Haziran-Ağustos periyodunda yıllık bazda yüzde 7,8 oldu.

BoE, üst üste 14 defa faiz artışı yaparak siyaset faizini son 15 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25’e çıkarmıştı. Banka, eylüldeki toplantısında ise faiz oranlarını sabit tutmuştu.

Bankanın bir sonraki para siyaseti toplantısı 2 Kasım’da gerçekleştirilecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!