USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Şişecam Gururla Koleksiyonu tanıtıldı

sisecam gururla koleksiyonu tanitildi QkVgtaW.jpg
sisecam gururla koleksiyonu tanitildi QkVgtaW.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şişecam tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Şişecam’ın 100 yıllık Cumhuriyet’in kuruluş ideolojisinin ve gelişiminin izlerini cam yapıtlara yansıttığı koleksiyon, Divan Kuruçeşme’de düzenlenen merasimle tanıtıldı.

Şişecam İdare Şurası Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman ile Genel Müdür Görkem Elverici’nin konut sahipliğinde düzenlenen geceye, iş dünyasının önde gelen isimleri ve basın mensupları katıldı.

Paşabahçe Mağazalarında tarih ve sanat tutkunlarının beğenisine sunulan Gururla Koleksiyonu birçoğu sonlu sayıda üretilen 26 farklı eserden oluşuyor.

Şişecam ve Cumhuriyet

Cumhuriyet’in 88 yılına eşlik eden esaslı bir şirket olarak öne çıkan Şişecam’ın kuruluş ideolojisi de Cumhuriyet’in iktisadi bağımsızlığını güçlendirmeye dayanıyor.

Ülkede bir cam sanayi kurulması fikri doğduğunda, kurtuluş uğraşını ulu zaferlerle taçlandırıp bağımsızlığına kavuşan Türkiye Cumhuriyeti’nin 10’uncu yılı büyük bir coşkuyla kutlanıyordu.

Milli fabrikaların temeli birinci kere 1933’te Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı ile atıldı. Planda alınan kararlardan birisi de cam endüstrisi alanında fabrikalar kurulmasıydı.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonunun yapıtı olan Türkiye Şişe ve Cam Anonim Sosyetesi, 29 Kasım 1935’te birinci fırınını Paşabahçe’de ateşledi. Fabrika ülkenin gereksinimlerine öncelik vererek işe gaz lambası, ilaç şişesi ve cam bardak üreterek başladı. Kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra, ülkenin tüm cam eşya gereksinimini karşılayabilecek kapasite ve yetkinliğe ulaşmıştı.

Açıklamada, yalnızca 2023 adet üretilen koleksiyonda yer alan yapıtlara verilen Minnet Saati, İstiklal Mikrofon ve Yankı Gramofon üzere isimlerin kıssaları paylaşıldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!