USD32,79
EURO35,03
CHF36,86
JPY0,209200
RUB0,372800
GBP41,81
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.447,64
BTC66.331,87

TCMB’den ihracatçının finnasman maliyetini düşürme atağı

tcmbden ihracatcinin finnasman maliyetini dusurme atagi WcqhFsTO.jpg
tcmbden ihracatcinin finnasman maliyetini dusurme atagi WcqhFsTO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) ihracatçının finasman maliyetlerini düşürecek adım geldi.

Banka, ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürdü, firma limitlerini yükseltti.

Böylece ihracatçıların ve KOBİ’lerin finansmana erişimi artarken, finansman maliyetleri yaklaşık 15 puan azalacak.

Bankalara gönderilen uygulama talimatına nazaran, TCMB’nin ihracat ve Döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri faizi hesaplama formülünde yaptığı güncelleme sonucunda reeskont kredilerinin toplam faiz maliyeti, Merkez Bankası siyaset faizi düzeyini aşmayacak.

TCMB, firma reeskont limitlerini ise KOBİ tarifinde yer alan mali kriterin yüzde 50’si kadar belirleme kararı aldı. Buna nazaran, mikro işletmeler için reeskont limiti 5 milyon TL, küçük işletmeler için 50 milyon TL, orta ölçekli işletmeler için de 250 milyon TL olarak güncellenecek.

Ayrıca, “net ihracatçılık kriterinin hesaplanmasında firmaların yatırım malı ithalatının dahil edilmemesine” karar verilerek yatırım kaynaklı ithalat harcamalarının net ihracatçılığı sonlandırması önlenecek. Böylelikle yapılan yatırım kaynaklı ithalat harcamaları net ihracatçılığı sınırlandırmayarak reeskont kredilerinden yararlanabilecek ihracatçı firma sayısı artacak.

TCMB, daha evvelki kararlarıyla reeskont kredisi kullandırım limitlerini kademeli olarak 300 milyon TL’den 3 milyar TL’ye yükseltmiş, temmuz ayında ise yüzde 30 ek döviz satış kuralı ve önden döviz satış kuralı üzere şartları kaldırarak krediye erişim koşullarını kolaylaştırmıştı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!