USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

TikTok, yasama baskısı nedeniyle ABD’ye mahsus algoritma üzerinde çalışıyor

tiktok yasama baskisi nedeniyle abdye mahsus algoritma uzerinde calisiyor ANqEhW.jpg
tiktok yasama baskisi nedeniyle abdye mahsus algoritma uzerinde calisiyor ANqEhW.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 170 milyon kullanıcısı için tesirli teklif algoritmasının bağımsız bir versiyonunu faal olarak geliştiriyor. Bu atılım, uygulamanın Çinli ana şirketi ByteDance’tan farklı olarak çalışan bir varyantına yol açabilir ve uygulamaya yasak getirmeyi düşünen ABD’li kanun yapıcıların kaygılarını giderebilir. ByteDance geçen yılın sonlarında, ABD Kongresi’nin Nisan ayında TikTok’un ABD operasyonlarının satışını talep eden bir yasa tasarısını kabul etmesinden evvel kaynak kodunun ayrılmasını başlattı.

Konuya aşina olan ve bilgilerin hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, kodun ayrılmasının TikTok’un ABD varlıklarının elden çıkarılmasını potansiyel olarak kolaylaştırabileceğini, lakin bu türlü bir satışı sürdürmek için acil bir plan olmadığını belirtti. TikTok daha evvel ABD operasyonlarını satmanın mümkün olmayacağını belirtmişti.

Bu raporların yayınlanmasının akabinde TikTok, yanlışlıkları detaylandırmadan tezleri aldatıcı ve gerçekte yanlış olarak etiketleyerek karşılık verdi. Şirket, federal davasından, gerekli elden çıkarmanın, ticari ve teknolojik uygulanabilirlik de dahil olmak üzere birçok münasebetle, zarurî 270 günlük vakit dilimi içinde gerçekleştirilemeyeceğini belirtti.

TikTok ve ByteDance, Mayıs ayında bir ABD federal mahkemesinde, 19 Ocak’a kadar uygulamayı satışa zorlayabilecek yahut yasaklayabilecek yasaya itiraz etmek için bir dava açtı. Bir ABD temyiz mahkemesi yasal itirazın incelenmesini hızlandırdı.

Projenin karmaşıklığı, ByteDance ve TikTok’tan hem ABD hem de Çin’deki yüzlerce mühendisin ABD pazarı için farklı bir kod tabanı oluşturmakla görevlendirilmiş olmasıyla vurgulanıyor. Bu, algoritmayı ByteDance’ın sistemlerinden ayırmayı ve Çinli kullanıcı bilgileriyle olan tüm ilişkileri ortadan kaldırmayı içeriyor. Teşebbüsün tamamlanmasının bir yıldan fazla sürmesi bekleniyor.

ABD hükümeti, TikTok’un Çin hükümetine büyük ölçüde ABD kullanıcı verisine erişim sağlayarak potansiyel güvenlik riskleri oluşturabileceğine dair telaşlarını lisana getirdi. Buna karşılık olarak TikTok, şeffaflığını göstermek için algoritmasının birtakım kısımlarını açık kaynaklı hale getirmeyi düşündü.

Şirketin Project Texas olarak bilinen ABD kullanıcı bilgilerini izole etmeye yönelik evvelki teşebbüsü ABD’li düzenleyicileri tatmin etmemişti. Artık TikTok, ABD operasyonlarının ByteDance’tan bağımsızlığını kanıtlama eforlarını ağırlaştırıyor. Projenin ilerleyişine ait güncellemeler şirket içi toplantılar sırasında ve şirketin iç irtibat sistemi aracılığıyla iletildi.

Nihai gaye, TikTok ABD’nin algoritmasını başka bölgesel uygulamalardan ve Çin versiyonu Douyin’den bağımsız olarak çalıştırmasına imkan tanıyan ABD’ye has bir teklif algoritması için yeni bir kaynak kodu deposu oluşturmaktır. Bu ayrılık, ByteDance’ın Çin’deki mühendislik kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle TikTok ABD’nin performansını potansiyel olarak zayıflatabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!