USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Dollar General birinci çeyrek satış ve kar kestirimlerini aştı

dollar general birinci ceyrek satis ve kar kestirimlerini asti mGMZKN.jpg
dollar general birinci ceyrek satis ve kar kestirimlerini asti mGMZKN.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dollar General Corporation (NYSE:DG) bugün, Wall Street varsayımlarını aşan birinci çeyrek birebir mağaza satışları ve kârıyla yıla güçlü bir başlangıç yaptığını bildirdi. Şirketin performansı, hanehalkının devam eden enflasyon karşısında uygun maliyetli seçeneklere yönelmesiyle tüketici ziyaretlerindeki artışı ve pazar hissesi kazanımlarını yansıtıyor.

Piyasa saatlerinden evvel, merkezi Goodlettsville, Tennessee’de bulunan Dollar General’ın payları %5’in üzerinde bir artış gösterdi. Perakendeci, Walmart (NYSE:WMT), Target ve Çinli e-ticaret platformu Temu üzere rakiplerine karşı rekabetçi kalabilmek için eser tekliflerini stratejik olarak geliştiriyor, mağaza işçisini arttırıyor ve özel markalarını büyütüyor.

CEO Todd Vasos olumlu sonuçları “çeyrek boyunca güçlü müşteri trafiği artışı ve pazar hissesi kazanımlarına” bağladı. Placer.ai’den alınan datalar, Dollar General’in birinci çeyrekte mağaza ziyaretlerinde yıldan yıla %12,6’lık bir artış yaşadığını ve bu oranın rakibi Dollar Tree’nin (NASDAQ:DLTR) %12,4’lük artışının biraz üzerinde olduğunu gösterdi.

Şirketin tıpkı mağazadaki satışları bu çeyrekte %2,4 artarak LSEG datalarına dayanan ortalama %1,61’lik analist varsayımını aştı. Ayrıyeten, Dollar General pay başına 1,65 dolar yarar elde ederek pay başına 1,57 dolar olan iddiaların üzerine çıktı.

Bu yararlara karşın şirketin brüt kârının net satışlara oranı bir evvelki yıl %31,6 iken bu yıl %30,2’ye geriledi. Bu düşüş, daha yüksek fiyat indirimleri ve hırsızlık yahut kırılma nedeniyle envanterde meydana gelen kayıp yahut hasarı içeren perakende küçülmesindeki artışın bir kombinasyonuna bağlanıyor.

Dollar General ayrıyeten yıllık satış ve kar görünümünü koruduğunu da teyit etti. Şirketin güçlü çeyrek performansı, Walmart’ın Mayıs ayı başındaki performansını yansıtıyor ve Target’ın alışveriş davranışında satın alımları erteleme ve mesken dışındaki faaliyetlere yönelik harcamaları artırma tarafında bir kayma olduğunu belirtmesine karşın ABD’li tüketicilerin harcamaya devam ettiğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!