USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Tokyo çekirdek enflasyonu yükselerek BOJ’un mümkün faiz artışının sinyalini verdi

tokyo cekirdek enflasyonu yukselerek bojun mumkun faiz artisinin sinyalini verdi ERdGTv.jpg
tokyo cekirdek enflasyonu yukselerek bojun mumkun faiz artisinin sinyalini verdi ERdGTv.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tokyo’da Mayıs ayı çekirdek tüketici fiyatları yıllık bazda %1,9 oranında artarak Nisan ayındaki %1,6’lık artışa kıyasla ivme kazanmıştır. Ulusal eğilimlerin erken bir göstergesi olarak hizmet veren Tokyo çekirdek tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) bu artış, piyasa iddialarıyla uyumludur ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para siyasetinde potansiyel bir değişime işaret etmektedir.

Sekiz yıl süren negatif faiz oranlarına ve başka genişlemeci para siyasetlerine Mart ayında son veren merkez bankası, gözünü %2’lik enflasyon amacına ulaşmaya dikmiş durumda. BOJ Başkanı Kazuo Ueda, TÜFE ve daha geniş fiyat ölçümlerini içeren temel enflasyonun %2 gayesine hakikat yaklaşmaya devam etmesi halinde şu anda sıfıra yakın olan faiz oranlarının artırılacağını belirtti.

Bununla birlikte, Tokyo’nun çekirdek TÜFE’sindeki artış temel olarak tüketici harcamalarını azaltabilecek ve Japonya’nın ekonomik görünümünü çevreleyen meçhullüğü artırabilecek artan elektrik faturalarından kaynaklandı. Çekirdek TÜFE’deki artışa karşın, taze besin ve yakıt maliyetlerini dışarıda bırakan farklı bir endeks Mayıs ayında bir evvelki yıla nazaran %1,7 artarak bir evvelki ayki %1,8’lik artışa nazaran hafif bir düşüş gösterdi.

Japon iktisadı, şirketlerin ve hane halklarının harcamalarındaki azalmalarla birlikte birinci çeyrekte yıllık bazda %2,0 oranında daraldı. Bu daralma merkez bankasının ölçülü toparlanma görünümünü zorlamaktadır. İçinde bulunduğumuz çeyrekte büyümede bir toparlanma beklenirken, zayıflayan yen, yakıt ve besin üzere ithal malların maliyetini artırarak hanehalkının mali zorlanmasına katkıda bulunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!