USD32,14
EURO34,93
CHF35,23
JPY0,205300
RUB0,363000
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.656,96
GR. ALTIN2.430,11
BTC70.471,77

“2023 yılında 34 şirketin halka arzını tamamladık”

yilinda sirketin halka arzini tamamladik PUlLWy.jpg
yilinda sirketin halka arzini tamamladik PUlLWy.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Heyeti Lideri İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul’da sayıları 8 milyona dayanan yatırımcıları uyardı. Gönül, toplumsal medya dolandırıcılığının çağın en değerli sorunu olduğuna dikkat çekerek “Yatırımcılar, toplumsal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı kümeler ve sohbet odalarına karşı dikkatli olmalı ve buralardan uzak durmalıdır. Tüyo ve duyum ismi altında menfaat elde etmek isteyenlere prestij etmemelidir” dedi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Gönül, hem arz hem de talep tarafında borsaya teveccühün devam ettiğini aktaran Gönül, “Bugün gelinen noktada, sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan yaklaşık 11 milyon yatırımcımız ve ferdi emeklilik sistemine yatırım yapan yaklaşık 14 milyon yatırımcımız bulunmaktadır. Birebir formda şirketlerimizin de borsamıza teveccühü arz tarafında devam etmekte. 2022 yılında 44 şirketimizin halka arzını tamamladıktan sonra bugüne kadar da 2023 yılında 34 şirketimizin halka arzını tamamladık. 2022 yılında yaklaşık 23 milyar TL, 2023 yılında da yaklaşık 47,2 milyar TL şirketlerimize borsamız yoluyla kaynak sağladık” diye konuştu.

Özel kesim borçlanma araçları ile kira sertifikalarının sermaye piyasalarında finansman sağlayan öbür değerli iki öge olduğunu vurgulayan Gönül, “Bu araçlar, orta ve uzun vadeli finansman sağlamak için şirketlerimize banka kredilerine alternatif olarak süreç görmektedir. 2022 yılında 461,8 milyar TL, 2023 devrinde ise 508,9 milyar TL kaynak sağladı. Sermaye piyasamızın derinleşmesi için fon piyasalarımız da hayli değerli bir yer tutmaktadır. Bu açından bu yılın eylül sonu prestijiyle 1.349 adet menkul değer yatırım fonu, 377 adet emeklilik yatırım fonu ve 21 adet borsa yatırım fonu olmak üzere toplam 1.747 adet fonumuz süreç görmektedir” sözlerini kullandı.

“Tasarruf seviyesi 2 trilyon lira seviyesinde”

Gönül, 2023’ün Eylül sonu prestijiyle menkul değer ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf seviyesinin yaklaşık 2 trilyon TL düzeyinde gerçekleştiğini aktararak, birebir devirde portföy idare şirketlerinin yönettiği toplam portföy büyüklüğünün de 2,66 trilyon TL’ye ulaştığını, teşebbüs sermayesi yatırım fonlarının sayısının 262’ye, fon toplam kıymetinin de 83,3 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.

SPK Lideri Gönül, SPK tarafından sermaye piyasasına kazandırılan kitle fonlaması hakkında da bilgi verdi.

Kitle fonlamasının, Türkiye’de katma pahası ve rekabet edebilirliği yüksek teknolojik eser ve hizmetlerin paylaşımında iş fikirleriyle teşebbüs şirketlerinin gereksinim duyduğu fonlara ulaşmasını sağladığını lisana getiren Gönül, şu anda 12 adet kitle fonlaması platformunun bulunduğunu, bu platformlar aracılığıyla toplam fonlanan bedelin 681,8 milyon TL olduğunu, hisseleri dağıtılan şirket sayısının 91’e, yatırımcı sayısının da 26 bin 610’a ulaştığını söyledi.

“Günümüzde finansal okuryazarlığı farklı bir kıymet taşıyor”

Sermaye piyasalarının süratli bir gelişme gösterdiği ve yatırımcı sayısının epeyce arttığı günümüzde, finansal okuryazarlığın başka bir ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Gönül, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması için ilk-orta-lise ve üniversite öğrencilerine yönelik eğitim seminerleri, fotoğraf ve kompozisyon müsabakaları düzenliyoruz. Mesken hanımları ve bayan teşebbüsçüler için de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile bir protokol çalışması yapmaktayız. Finansal okuryazarlık ismine çok kıymetli bir projeyi de bu ay içinde hayata geçireceğiz. Konseyimiz liderliğinde Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu tarafından bireylerin finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasına yönelik Finansal Okuryazarlık Portalı’nın açılışını bu ay içerisinde yapacağız.

Piyasalarımızdaki nitel ve nicel gelişmeler, teknolojik gelişmelerin yakın takibi, İstanbul Finans Merkezi’nin bölgesel/küresel bir merkez olmaya ne kadar yakın olduğunu göstermektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yapılan bir iş birliğiyle İstanbul Finans Merkezi’nde ‘Sermaye Piyasası ve Finans Mesleksel Anadolu Lisesi’ kurmak üzere hareket içindeyiz. Böylelikle kesime genç yaştan itibaren nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi ve istihdam etmeyi amaçlıyoruz. Bundan bağımsız olarak ‘İFM Finans Akademisi’ tüm paydaşlarla hayata geçirerek, üniversite mezunlarına ve dal profesyonellerine eğitim ve sertifika programları yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!