USD32,26
EURO34,87
CHF35,33
JPY0,205500
RUB0,360100
GBP41,20
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,76
BTC67.660,98

ABD’de elektrikli araç satışları üçüncü çeyrekte fırladı

abdde elektrikli arac satislari ucuncu ceyrekte firladi dsdBdmjg.jpg
abdde elektrikli arac satislari ucuncu ceyrekte firladi dsdBdmjg.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cox Automotive tarafından açıklanan bilgilere nazaran ABD elektrikli araç (EV) satışları, 3. çeyrekte geçen yıla kıyasla neredeyse %50 oranında artarak birinci kere 300.000 adet satış sayısını aştı.

Mevcut pazar gidişatı, ABD’nin bu yıl bir milyondan fazla elektrikli araç satışına şahit olabileceğini ve araba elektrifikasyonuna geçişte kıymetli bir kilometre taşına işaret ettiğini gösteriyor.

Cox bilgilerine nazaran ABD’de, Mercedes (MBGn) ve BMW (BMWG) için üçüncü çeyrek elektrikli araç satışları bir evvelki yıla nazaran üç katına çıkarken Hyundai (HYMTF), Nissan (NSANY) ve Volvo (VLVLY) %200’ü aşan bir büyüme sergiledi.

“Elektrikli araçlara geçiş yapan tanıdık eski araba üreticilerine yatırım yapmanın faydaları olsa da muhtemelen o isimler bu geçişi yaparken zorluklarla karşılaşacak.” diyen UBS analistleri, global elektrikli araçlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, Çin’in önde gelen elektrikli araç oyuncularına da bakması gerektiğini düşünüyor.

Çin’in elektrikli araç pazarı, 2023 yılında bir evvelki yıla kıyasla %36 oranında genişleyerek kıymetli bir büyüme kaydetti. Buna karşılık Çin’deki daha genel binek araç pazarı, yalnızca %1,8 oranında büyüdü.

İç tüketimdeki yavaşlamaya karşın Çin’in elektrikli araç pazarının 2023’teki büyümesi, güçlü yapısal elektrikli araç büyümesine işaret ediyor.

Çin’in büyümesi, öncelikle elektrikli araçların fiyatlarının düşmesine neden olan ve onları tüketiciler için daha uygun hale getiren ağır fiyat rekabetine bağlanabilir. Fiyatlardaki düşüş, daha düşük batarya maliyetlerine, artan lokal çip tedarikine ve büyüyen ölçek avantajlarına bağlanabilir.

ABD’deki önde gelen elektrikli araç üreticileri; yüksek faiz oranları, düşen fiyatlar ve kâr marjları ve elektrikli araçlara olan talepteki yavaşlama üzere faktörler nedeniyle üretimi genişletme konusunda daha temkinli bir yaklaşım sergilediklerini tabir etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!