USD32,93
EURO35,40
CHF36,92
JPY0,207000
RUB0,374300
GBP41,96
EURO/USD1,07
BIST10.767,85
GR. ALTIN2.461,65
BTC60.607,80

AMB Kurul üyeleri 25 baz puan faiz artışını destekliyor

amb kurul uyeleri baz puan faiz artisini destekliyor NKKVIv.jpg
amb kurul uyeleri baz puan faiz artisini destekliyor NKKVIv.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu’nun 13-14 Temmuz’da Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para siyaseti toplantısının tutanakları yayımlandı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklar, üyelerin son toplantıdaki geniş görüş farklılıklarını ortaya koydu.

AMB Eylül toplantısında üyelerin ekonomik büyüme konusunda daha telaşlı hale geldiği ortaya konulan tutanaklarda üyelerin büyük çoğunluğunun 25 baz puanlık faiz artışını desteklediği görüldü.

Tutanaklarda, “Genel olarak, hazirandaki iddiaların 2023’teki ekonomik toparlanmanın gücü konusunda fazla optimist olduğu görüşü yaygındı. İleriye bakıldığında, yıllık kredi büyümesinde uzun vadeli bir yavaşlama göz önüne alındığında, 2023’ün ötesinde özel tüketimde bir toparlanmaya ait optimistlik sorgulanabilir” denildi.

“Enerji ve besin maliyetleri üzerinde üst taraflı baskılar risk yaratıyor”

Enflasyon üzerindeki risklerin hâlâ üst istikametli olduğu vurgulanan tutanaklarda, “Üyeler, güç ve besin maliyetleri üzerindeki potansiyel üst taraflı baskılar nedeniyle enflasyon üzerinde üst taraflı risklerin devam ettiğini kıymetlendirdi. Olumsuz hava şartları ve daha geniş manada iklim krizinin ortaya çıkması besin fiyatlarını beklenenden daha fazla artırabilir” sözüne yer verildi.

ING Global Makro Araştırma Lideri ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, bahse ait değerlendirmesinde, son gelişmelerin AMB’yi daha da güç bir duruma soktuğunu belirtti.

Brzeski, “Her ne kadar AMB Eylül faiz kararından bu yana faiz artırımlarına kapıyı açık tutmaya çalışsa da son gelişmeler konumunu açıkça karmaşık hale getirmiştir. Petrol fiyatlarındaki artış enflasyon üzerinde yeni bir üst taraflı baskı oluşturarak, 2025 sonunda yüzde 2’lik amaca ulaşılmasını daha da zorlaştırırken, İsrail-Filistin çatışması ve tahvil getirilerindeki yükseliş Avro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini daha da zayıflatacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Son gelişmelerin AMB’nin iki hafta sonraki toplantısında faiz artırımına orta vermesinin daha kesin hale geldiği manasına geldiğini vurgulayan Brzeski, “Ancak aralık toplantısı için faiz artırımı hala masada” görüşünü paylaştı.

Bu ortada, Euro Bölgesi’nde Eylül’de yıllık enflasyon yüzde 4,3 olarak açıklanmıştı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!