USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Anketlere nazaran Trump kilit eyaletlerde Biden’ın önünde

anketlere nazaran trump kilit eyaletlerde bidenin onunde YDYQYFB.jpg
anketlere nazaran trump kilit eyaletlerde bidenin onunde YDYQYFB.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de yapılan anketler eski lider Donald Trump’ın yine sahnede olduğunu gösteriyor.

Arizona, Gerogia, Michigan, Nevada, Kuzey Carolina, Pensilvanya ve Wisconsin eyaletlerinde yapılan ve yanılgı hissesi yüzde 1 olan ankette, Cumhuriyetçilerin gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi için en güçlü adayı olan Trump yüzde 43’e karşı yüzde 47 oyla Biden’ın önünde görünüyor.

Biden ve Trump ulusal seviyede neredeyse eşit oylara sahip gözükse de, Demokrat ve Cumhuriyetçi seçmenlerin sayısının çabucak hemen birebir olduğu, İngilizce’de “swing state” olarak tabir edilen bu 7 eyaletteki seçmenlerin oyları liderin kim olacağı konusunda belirleyici olacak.

Söz konusu eyaletlerdeki seçmenlerin yüzde 51’lik çoğunluğu, Trump idaresi sırasında ABD iktisadının daha âlâ durumda olduğu tarafında görüş bildirdi. İştirakçilerin yüzde 49’u iktisat idaresi konusunda önümüzdeki periyotta Trump’a daha fazla güvenebileceklerini söylerken, Biden’a bu mevzudaki dayanak yüzde 35’te kaldı. Bağımsız seçmenler ortasında ekonomiyi yönetim etme konusunda iki önder ortasındaki uçurum, Trump lehine 22 puan ile daha da yüksek.
Ankete katılan kilit eyalet seçmenleri iktisadın verecekleri oy konusunda öbür sıkıntılardan çok daha öncelikli olacağını belirttiler. Ayrıyeten Borsa, konut, günlük tüketim mallarının maliyeti, faiz oranları ve vergiler üzere bahislerde da daha fazla iştirakçi Trump’a güvendiklerini belirtti.

Anketler beş günde yapıldı

Anketler 5 Ekim’den 10 Ekim’e kadar çevrimiçi olarak gerçekleştirildi ve yedi hareketli eyaletteki toplu bilgiler, cinsiyet, yaş, ırk/etnik köken, uygar durum ve konut sahipliğine dayalı olarak değişken eyalette kayıtlı seçmenlerden oluşan bir amaç örneklemi yaklaşık olarak varsayım edecek biçimde ağırlıklandırıldı. Eyalet seviyesindeki datalar, cinsiyet, yaş, ırk/etnik köken, uygar durum, mesken sahipliği ve 2020 başkanlık oyları temel alınarak ilgili eyaletteki kayıtlı seçmenlerin amaç örneğine yaklaşık olacak biçimde ağırlıklandırıldı. Yedi eyalette kusur hissesi artı yahut eksi yüzde 1 puandır; Arizona, Georgia ve Pensilvanya’da yüzde 3 puan; Michigan, Nevada, Kuzey Carolina ve Wisconsin’de ise yüzde 4 puan.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!