USD32,17
EURO34,93
CHF35,22
JPY0,205800
RUB0,362900
GBP41,11
EURO/USD1,09
BIST10.632,60
GR. ALTIN2.437,77
BTC69.001,46

Bakan Bolat’tan konutta spekülatif fiyat hareketlerine ait ileti

bakan bolattan konutta spekulatif fiyat hareketlerine ait ileti GWPCqgt.jpg
bakan bolattan konutta spekulatif fiyat hareketlerine ait ileti GWPCqgt.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Lideri Hacı Ali Taylan ve federasyon temsilcilerini Bakanlıkta kabul etti.

Burada yaptığı değerlendirmede Bakanlığın, iktisadın bütün bölümleriyle ilgili düzenleyici ve denetleyici yetkilere sahip olduğunu aktaran Bolat, bunlardan en değerlilerinin, taşınmaz ticaretine yönelik yaptıkları çalışmalar olduğunu bildirdi.

Bakan Bolat, taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunan tüm işletmelerin yetki evrakı alarak çalışmasını sağlamakta kararlı olduklarını tabir etti.

Gayrimenkul bölümünde yaşanan spekülatiflere karşı da çabaya devam ettiklerine işaret eden Bolat, “Gayrimenkul dalında son vakitlerde yaşanan bedel algısından uzak ve spekülatif fiyat artışları kaynaklı tüketici mağduriyetlerini ortadan kaldırma azmindeyiz. Öteki kesimlerde olduğu üzere bu kesimde de daha adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa düzenlemesini yine tesis etmek üzere çalışmalarımızı bütün gücümüzle sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Denetime ayırdığımız takımların sayısını da artırıyoruz”

Bolat, tüketici mağduriyetine yol açan uygulamaların önlenmesi ve kayıt dışı çalışmaların engellenmesi emeliyle 31 Ağustos’ta yayımlanan yönetmelik kapsamında, sitelere ilan verenlere, kimlik ve yetki doğrulaması yapması yükümlülüğünün getirildiğini ve bunun 1 Kasım’da yürürlüğe gireceğini hatırlattı.

Vatandaşların yeni ekonomik konjonktür kaynaklı yaşadığı zorlukların suistimal edilmesine sebep olan satılık konut ilanlarına yönelik de inceleme ve kontroller yaptıklarını aktaran Bolat, “Bunun için gruplar kurduk. Geçen hafta başında kamuoyuyla paylaştığımız üzere, kayıt dışı ve manipülatif fiyat artış eforu içinde oldukları tespit edilen 540 kadar bireye 54 milyon lirayı aşan ceza bildirimi yapıldı. Bu kontrollerimiz süratli bir tempoda devam edecek. Kontrole ayırdığımız takımların sayısını da artırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, piyasaların olağana dönmesi, alım ve satım süreçlerinin istikrarlı ve rekabetçi piyasa ortamında yapılması ile kayıt dışılığın engellenmesi yolundaki gayretlerin kararlılıkla sürdürüleceğini, muhtaçlık duyulması halinde öbür önlemlerin de alınacağını lisana getirdi.

TEMFED Lideri Hacı Ali Taylan ise kesimin öncelikli meselelerinden birinin “kayıt dışı” emlakçılar olduğunu belirterek, bu emlakçıların tespiti konusunda kontrollerin artırılması talebinde bulundu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!